reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes’in gerçek zamanlı veri destekli otonom vale hizmeti nasıl çalışıyor? [Video]

26 Temmuz 2017

Mercedes ve Bosch ortaklığıyla geliştirilen sistem geleceğin otomobillerinde sunulacak donanımların ne gibi yeteneklere sahip olacağını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Sürücüsüz otomobil teknolojileri konusunda ciddi bir yatırım ve AR-Ge süreci yürüten Bosch, geçmişte olduğu gibi değişen ve gelişen teknolojinin geleceğinde de en büyük sağlayıcılardan birisi olma konusunda yoluna emin adımlarla ilerliyor. Bu süreçte ortaklarından biri olan Mercedes’le hayata geçirdikleri son projeyi tanıtan ikili öncü donanımlarla kullanıcıların ilgisini çekecek gibi gözüküyor. Stuttgart’taki Mercedes-Benz müzesinde ilk gösterimi yapılan otonom vale asistanı, kullanıcıların araçlarını sürücüsüz şekilde park edebilmesine olanak sağlıyor. Mercedes Me uygulamasında olduğu gibi akıllı cihazlar üzerinde kontrol edilen sistemle birlikte araçlar, park yerini analiz ederek gaz-fren-manevra işlemlerini kendi kendisine yapabiliyor.


Kullanıma ilk olarak 2018 yılında sunulması planlanan sürücüsüz park sistemini Me uygulamasından ayıran en büyük özelliğiyse hiçbir şekilde kullanıcı tarafından müdahaleye ihtiyaç duymaması. Aynı zamanda çok katlı otoparklarda kendi kendini kullanma ve park yeri bulma gibi yeteneklerinin de bulunduğu sistem, bu arama sırasında yaşanabilecek kazaları önlemek adına da sürekli tetikte olacak. Önümüzdeki yıldan itibaren kademeli olarak görmeye başlayacağımız sistemle birlikte yüzde 20 oranında park yeri tasarrufunun elde edilmesi bekleniyor.

VİDEO

YORUMLAR