reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes’ten geleceği “aydınlatan” teknoloji: Digital Light [Video]

Mercedes, yeni jenerasyon modellerinde sunulacak olan akıllı fark teknolojisiyle ışıklandırma sistemini sürücüye yardımcı bir ögeye dönüştürüyor.

Mercedes, geliştirdiği teknolojilerle otomobil sektörüne yeni standartlar getirmeye devam ediyor. Alman devinin geliştirdiği son proje önümüzdeki süreçte sunulacak modellerin ışıklandırmalarına yepyeni bir yetenek getiriyor. Mercedes’in “Dijital Işık” adını verdiği ışıklandırma teknolojisiyle birlikte, yolun bir parçası olan tabela ve işaretler ışıklar vasıtasıyla sürücüye yansıtılacak.

mercedesdigital3
Mercedes’in geliştirdiği algoritmayla birlikte kamera ve radarların harman edildiği sistem, araç başına 8192 LED‘in bir araya gelmesiyle oluşuyor. Araç dahilinde geliştirilen yazılımla entegre çalışan sensör ve kamera sistemleri sürüş esnasında etrafta olan biten herşeyi, yol dahilinde karşılaşılan tabelaları, karşılaşılan engellere paralel olarak alternatif yol çizgilerini ve muhtemel yol buzlanmalarını ışıklar vasıtasıyla yola yansıtıyor. Mercedes’in bu teknolojisiyle birlikte araç dahilinde sunulan sürücü odaklı elektrik sistemlere artık ışıklandırılmalar da ekleniyor.

VİDEO