reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes EQA
Mercedes EQA

Mercedes EQA tanıtıldı; işte yeni dönemin ikinci elektriklisi hakkında bilmeniz gerekenler

Türkiye’de satışa sunulacak olan Mercedes EQA, ilk versiyonuları ve öne çıkan özellikleriyle resmi olarak karşımızda duruyor.

Mercedes’in elektrikli otomobil stratejini yollarda temsil eden EQ rozeti ikinci üyesine kavuştu. Bir süredir prototip dinamikleri üzerinden değerlendirdiğimiz Mercedes EQA bugün itibarıyla resmi olarak karşımızda. Kompakt SUV sınıfında markasını temsil eden GLA’nın tamamen elektrikli kardeşi olarak da nitelendirebileceğimiz model Türkiye pazarında da satışta olacak. EQA’yı GLA’dan ayıran özellikleriyse sadece elektrik gücü olmayacak. Tasarım noktasında gerek önde gerekse arkada kendine has bir karakter barındıran otomobili kolaylıkla ayırt etmek mümkün. Tasarım noktasına değinirken aracın 0,28 gibi fena sayılmayacak bir sürtünme katsayısına sahip olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Mercedes’in araçta kullandığı ön ve arka LED ışıklandırma teknolojisi de gerek performans gerekse görünüşte farklar yaratan bölümler arasında. Özellikle aracın arka bölümüyle GLA’dan tamamen ayrıldığını da görebiliyoruz.

Mercedes EQA

Mercedes EQA cephesinden öne çıkan ilk detaylar

Altyapı dinamiklerini de GLA ile paylaşan modeli oldukça zengin bir versiyon çeşitliliğiyle pazarda göreceğiz. Bu durumun yerleşmesiyse biraz zaman alacak gibi görünüyor. İlk aşamada bizleri önden çekişli EQA 250 versiyonu karşılıyor. Yaklaşık 190 beygir güç ve 375 Nm tork üretebilen bu kombinasyonla birlikte aracın 0’dan 100’e hızlanmasını 8,9 saniyede tamamlayabildiğini görüyoruz. EQA 250’nin maksimum sürat değerinin ise 160 kilometre dolaylarında olması da burada daha çok ekonomi odaklı bir çerçevenin çizildiğini gösteriyor. Önümüzdeki süreçte ise çift motor ve dört tekerlekten çekişli altyapı gibi kombinasyonları listeye girmesiyle bizleri daha üst seviye versiyonların karşılayacağını da biliyoruz ki burada AMG rozetli bir versiyonu da görmeyi bekliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aracın batarya kısmında bizleri 66,6 kWh’lik bir ünite karşılıyor. Standart dinamiklerde bu paket 425 kilometrelik menzil kat edebilecek niteliklerde. Bir üst versiyonda ise bu rakamın 500 kilometreye kadar esneyeceği de gelen bilgiler arasında. Aracın menzil mesafesi kadar şarj yetenekleri de şüphesiz fazlasıyla önemli. Mercedes burada 100 kW’a kadar hızlı şarjın desteklendiğini vurguluyor ki böyle bir kaynak üzerinden aracın bataryasını yüzde 80 seviyesine getirmek sadece 30 dakika sürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes EQA için donanım ve teknolojik parçalardan referanslar

EQA standart donanım özellikleriyle de kullanıcıları fazlasıyla memnun edebilecek bir elektrikli otomobil. Bu noktada; son teknoloji full-LED ön farlar, aktif şerit asistanları, fren asistanı, uzun far, 18 inç özel tasarım jant seti, ambiyans aydınlatma, geri dönüş kamerası ve daha bir çok parça EQA 250’de standart donanım listesinde yer alıyor. Aracın kokpit bölümü ise bize çok fazla yabancı değil. Burada kullanıcılara iki farklı dijital ekran kombinasyonu sunulacak. Giriş seviyelerinde 7 inç olarak açıklanan ekran boyutu üst paketlerde 10,25 inçe kadar esneyebiliyor. Yine versiyonlara göre değilen döşeme seçenekleri de içerideki yaşam alanının en büyük etmenleri arasında. Koltuklara kullanılacak kumaşların geri dönüştürülmüş pet şişelerden imal edilmiş olması, elektriğin çevreci karakterini güçlendiriyor. İç yaşam alanı noktasında aracın 340 litrelik bagaj hacmine sahip olduğunu da belirtebiliriz.

Yeni EQA ile Mercedes verimlilik konusuna özellikle eğilim gösteriyor. Burada herhangi bir sistem üzerinden ortaya çıkan her türlü enerji veya durumun başka bir yapı üzerinde kullanılabilirliği düşünülmüş. Teknoloji noktasında pek çok marka için bir referans niteliği taşıyacak özellikler arasında ısı pompası yönetimi var. Mühendisler, batarya üzerinden ortaya çıkan sıcaklığın boşa gitmemesi adına, bu sıcaklığı geliştirdikleri sistem üzerinden klima ile kokpiti ısıtmak için kullanıyor. EQA, tanıtımı gerçekleştirilen ilk versiyonu üzerinden Almanya merkezli olarak 47.540 euroluk başlangıç fiyatına sahip olacak.

İlginizi çekebilir

Yeni dönemin ilk elektriklisi Mercedes EQC