reklamı kapat

POPÜLER

Otomotiv Sanayii Derneği ÖTV

Mercedes cephesinde elektrik harekatı; işte üretim planlamasından kilit detaylar

Önümüzdeki yıldan itibaren elektrikli otomobil pazarında çok daha aktif olacak Mercedes, fabrikalarındaki dönüşümleri de tamamladı.

Elektrikli otomobil pazarındaki ilk ciddi hamlesini EQC üzerinden SUV sınıfında atan Mercedes, önümüzdeki süreç için hummalı çalışmalarını sürdürüyor. EQC ile pazarda kendine yer edinme konusunda önemli tecrübeler elde eden markada, küresel çapta bir dönüşüm seferberliği var. EQ rozeti altında sunacağı tüm modeller için bant yenileme odaklı tesis dönüşümlerinin de başarılı şekilde yönetildiği bir tablo karşımızda duruyor. Resmi kaynaklardan gönderilen son detaylar ile 2022 yıllıyla birlikte vitesin iyice arıtılacağını görüyoruz. Bizi bekleyen ilk isim ise binek modellerin zirvesini temsil edecek EQS olacak.


Mercedes kompakt SUV modeli için Macaristan’a yatırım yaptı

Mercedes’in gerçekleştirdiği ilk planlama, üretimin Almanya’da’ki tesislerde başlaması üzerine kurulu. 2021’nin ilk çeyreği içerisinde atılacak somut adımların ardından Macaristan, Çin ve Amerika’da yer alan tesislerde de elektrikli otomobillerin üretimi için düğmeye basılacak. Daimler grubunun geçtiğimiz yıllarda hayata geçirdiği AR-GE süreçlerinin nimetlerini artık somut olarak da görmeye başlayacağız. Mercedes’in elektrikli otomobillerinde kullanacağı bataryaları da Almanya, Polonya, Çin ve Amerika’daki tesislerde bizzat kendi üreteceği bir ekosistem bizleri bekliyor. Ürün gamının kapsamlı dönüşümü tamamlana dek, elektrikli araçların içten yanmalı araçlarla aynı fabrikalardan çıkacağını da belirtmeden geçmeyelim. EQE ve EQB gibi modeller de kısa vadeli planlar kapsamında bu tesislerden çıkacak. Macaristan’da kompakt SUV modeli EQB’nin üretilecek olması Türkiye pazarı için önemli detaylar arasında.

İlginizi çekebilir

Yeni dönemin ilk elektriklisi Mercedes EQC