reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes

Mercedes’ten manuel şanzımana veda; işte tarih ve detaylar

İçerisinde bulundukları elektrik dönüşümüne işaret eden üst düzey Mercedes yetkilisi, markanın manuel şanzıman seçeneğine vedasını netleştirdi.

Elektrifikasyona geçiş süreci otomobil üreticilerinin ürün gamlarındaki model oluşumunu doğrudan etkilerken, kullanıcı deneyiminde de köklü değişimler yaratacak adımlar birbirini izliyor. Markaların kendi içerisinde imza olmuş modellerine veda ettiğine de şahit olduğumuz bu süreçte, araçların içerisindeki alışkanların da tamamen değiştiği bir senaryo söz konusu. Bunun son örneklerinden birisini Mercedes üzerinden görmeye hazırlanıyoruz. Markanın üst düzey yöneticisi tarafından yerel basına yapılan açıklamada, manuel vites seçeneğinin ürün gamından tamamen çıkartılacağı resmiyet kazandı. Birkaç yıldır gündemde olan söylentileri doğrulayan kaynaklarda, 2023 yılından itibaren hiçbir model grubunda manuel seçeneği sunulmayacağı ifade ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes için manuel vitese veda adımı bütçe odağında atılıyor

Avrupa’daki tüm pazarları içerisine alacak olan bu kararla ilgili Automobilwoche‘ye konuşan yetkili; “Elektrifikasyon adımlarının hızlanması ve ürün gamındaki çeşitlilikle birlikte kullanıcıların olumlu yönelimlerini görüyoruz. Buna paralel olarak müşteri taleplerinde bu segment odağında ihtiyaçların karşılanması söz konusu. Mercedes olarak batarya ve elektrikli sürüş ünitelerine daha fazla yer açmamız gerekiyor.” ifadelerine yer verdi. Yeni dönemde gerçekleştirilecek olan yatırımların merkezinde yer alan elektrik enerjisi için gereken finansmanı harici taraftaki parçalara daha az ayırarak veya tamamen veda ederek yöneten Mercedes, bu politikasıyla pazardaki diğer markalarla paralel şekilde ilerliyor. Markanın Avrupa merkezli olarak halihazırda manuel olarak satışa sunduğu modeller ise A-Serisi, B-Serisi ve CLA olmak üzere giriş seviyesinde konumlanıyor.