reklamı kapat

POPÜLER

Mercenaries 2: World in Flame

 - Güncelleme: 09 Aralık 2008 22:41

80’li yılların B sınıfı ucuz aksiyon filmlerini hatırlarsınız; kötü oyunculuğun prim yaptığı böylesi bir dönem sanırız ki sinema sektöründe bir kere daha yakalanmaz. Bol patlamalı, şuursuz aksiyon içerikli, durmaksızın bir tempoda ilerleyen bu filmlerin ortak noktalarından bir tanesi de senaryolarının berbat olmasıydı. Mercenaries 2: World in Flames (MWF) Hollywood’un Michael Dudikoff ile anıldığı yıllardan fırlamış gibi duran bir senaryoya sahip. Yani yapımcılar oyunda aksiyon yaratmak için bir neden aramaya gerek duymamışlar. Oyundaki tüm araçlar kullanılabilir, tüm silahlar ateşlenebilir ve hemen hemen tüm binalar yıkılabilir durumda olunca sağlam bir senaryo ve anlatıma da ihtiyaç olmayabiliyor haliyle… Ne var ki kaliteli bir oyunu, vasat bir oyundan ayıran en önemli unsurlardan biri de senaryo ve anlatımdır.

MOVE OUT
Yazının girişinde MWF’nin bol eğlence sunduğunu belirtmiştik. Oyunun ilk birinci saatinde gerçekten eğlenceli zaman geçiriyorsunuz. Kullanılabilir araçlar, silahlar, patlamalar derken bir anda kendinizi heyecanlı bir savaş atmosferinin içinde buluyorsunuz. Ne var ki bir süre sonra bir şeylerin eksik olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz. Sadece silah ve çatışma üzerine kurulu bir oyunun hedefleme sistemi keskin olmak zorundadır değil mi? Ne yazık ki MWF, bu konuda bizi hayal kırıklığına uğrattı. Hedefleme sistemi biraz havada olunca, elinizdeki güçlü silahların da etkisi azalıyor ve oyundan gitgide soğumaya başlıyorsunuz.

TANGO SPOTTED
MWF’de üç paralı askerden birini seçerek, seçtiğiniz karakterin senaryosunu oynuyorsunuz. Oyun Grand Theft Auto tarzında, açık uçlu bir oyun yapısına sahip. Bu nedenle aldığınız görevleri istediğiniz şekilde yapabiliyorsunuz. İster çeşitli araçlarla, ister yürüyerek, ister ateş açarak, ister gizlenerek… Görevleri istediğiniz gibi yapabiliyorsunuz. Görevleri yaptıkça kazandığınız para artıyor ve bu şekilde yeni silahlara ve araçlara ulaşabiliyorsunuz.

TANGO DOWN

MWF, eğlenceli ancak eğlenceli olduğu kadar da -oynama süreniz arttıkça- sinir bozucu olabilen bir oyun. Bol patlamalı ve durmaksızın aksiyona boğulduğunuz bir oyun istiyorsanız bir şans verebilirsiniz ancak şu haliyle MWF, en fazla ‘ortalama’ denebilecek bir oyun.
YAPIMCI
BANDEMIC STUDIOS

DAĞITICI
ELECTRONIC GAMES

OYNANABİLİRLİK
-3YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-3YILDIZ-

SES ve MÜZİKLER
-3YILDIZ-

PLATFORM
PS3, PS2, XBOX 360, PC

İLGİLİ HABERLER