reklamı kapat

POPÜLER

Soul Calibur IV

 - Güncelleme: 09 Aralık 2008 22:32

Oyun tarihinin en uzun soluklu serilerinden biri olan Soul Calibur’un yeni bölümünü merakla bekliyorduk. Oyunda özellikle oynanabilir karakterler olarak Darth Vader ve Yoda’nın da olacağını öğrenince heyecanımız daha da artmıştı. Elbette ki oyun piyasaya sürülür sürülmez oynamaya başladık ve söyleyebiliriz ki Soul Calibur IV kesinlikle hevesimizi kursağımızda bırakmadı. Bu noktada yapımcı firma Namco Bandai’ye tek bir sitemimiz olabilir: Keşke Yoda ve Darth Vader’ı kapıştırabiliyor olsaydık. Oyunun PS3 versiyonunda Darth Vader, Xbox 360 versiyonunda ise Yoda bulunuyor. Bunun dışında Soul Calibur IV, doyurucu tek kişilik içeriği ve heyecanlı online modları ile dolu dolu bir oyun olmuş.

KARANLIK VE AYDINLIK TARAF
Oyunun en çok göze batan özelliği, diğer dövüş oyunlarındaki gibi tekdüze mekaniklere sahip olmaması. Bir diğer deyişle Soul Calibur IV’te uzun komboları ezberlemek zorunda değilsiniz. Oyundan keyif almak için parmaklarınızın birbirine girmesine sebep olan tuş kombinasyonlarını uygulamak gibi bir zorunluluğunuz yok. Soul Calibur IV’te önemli olan nokta zamanlama; yani ne zaman saldıracağınızı ve ne zaman korunacağınızı çözdüğünüz zaman oyundan aldığınız keyif tavan yapıyor. Diğer taraftan oyunun oynanabilirliği ise gerçekten üst düzeyde; dövüşçülerin, kontrollere verdiği tepkiler son derece keskin. Oyunun modlarına bakacak olursak, yelpazenin son derece geniş olduğunu görüyoruz. Arcade ve Story gibi modlar, seçtiğimiz karakterin senaryosuna göre oynadığımız bölümler… Gelgelelim oyunun asıl eğlencesi Online modlarda yatıyor. Açıkçası online olduğunuz zaman karşınıza çok fazla seçenek çıkmıyor. Rastgele çıkan rakiplerin karşısına çıkabiliyor ya da üçlü turnuvalar düzenleyebiliyorsunuz. Ayrıca tek kişilik arcade modunun bir de online versiyonu bulunuyor. Bunlar dışında bir de online takım tabanlı mod isterdik ancak ne yazık ki oyunda böyle bir seçenek yok. Online seçenekler az da olsa hepsi de son derece eğlenceli. Tek kişilik arcade modunda yeni bir şey yok, story mod ise oldukça kısa. Ayrıca hikaye genellikle metinler yardımıyla aktarılıyor. Bu nedenle tek kişilik modların yıldızı Tower of Lost Souls seçeneği olarak göze çarpıyor. Bu seçenek aynı zamanda oyunun en zorlayıcı bölümü.

KAYIP RUHLAR KULESİ
Tower of Lost Souls bölümünde sağlığınız tazelenmeden, içinde bulunduğunuz kulenin katlarını düşmanlardan temizlemeye çalışıyorsunuz. Bu bölüm zor olduğu kadar da zevkli çünkü karşınıza çıkan düşmanlar oldukça çeşitli. Gruplar halinde gelen düşmanlardan sonra gelen boss’larla savaşmak da oldukça keyifli. Bu bölümde ilerledikçe karakterler için yeni silahlar ve yeni kostümler bulabiliyorsunuz. Bu kostümler ve silahlar, karakteriniz üzerinde belli etkiler yaratıyor: Kimisi karakterinize yeni beceriler kazandırırken, kimisi sağlığı yükseltiyor, kimisi ise yeni hareketler yapmanıza olanak tanıyor. Karakterlerin üzerine ekleyebileceğiniz yüzlerce kostüm ve silah bulunuyor. Bu nedenle oyunun ömrü son derece uzun. Tek kişilik seçeneklerin içindeki oynanabilir karakterleri, oynadıkça açılan gizli karakterleri, bu karakterlerin skill, kostüm ve silahlarını bir araya koyduğunuz zaman oyunun içinde iyice kayboluyorsunuz.

SİZİN RUHUNUZDA NE VAR?
Oyunu incelediğimiz platform olan PlayStation 3 üzerinde online oynarken herhangi bir sorun yaşamadık. Oyun gayet akıcı bir kare oranıyla sorunsuz bir şekilde çalıştı. Ne var ki bağlantı hızınız yavaşsa, ekrandaki dövüşçünüz yapmaya çalıştığınız hareketlere bir – iki saniye kadar geç tepki veriyor. Böyle bir durumda karşınızda yetenekli ve işini bilen bir rakip varsa darmaduman oluyorsunuz. Yine de Soul Calibur IV’ü online olarak mutlaka oynamalısınız zira doyurucu tek kişilik içeriğe rağmen, kanlı canlı rakiplere karşı oynamak son derece eğlenceli.

KRALLARIN KILICI
Oyunun içeriğini anlatalım derken, teknik özelliklere değinemedik. Kısaca bahsetmek gerekirse Soul Calibur IV’ün ‘yeni nesil oyun’ sıfatının hakkını sonuna dek verdiğini söyleyebiliriz. Karakter modellemeleri ve çevre tasarımları muhteşem güzellikte bir kompozisyon çıkarıyorlar ortaya. Hele ki serinin rüküş tarzının bu oyunda iyice ön plana çıktığını düşünecek olursanız, ortaya parlak renklerle çizilmiş ‘flamboyant’ (Kostümler ve silah tasarımları oldukça abartılı) bir tablonun çıktığını görebilirsiniz. Sesler ve müzikler de bir dövüş oyunu için gayet iyi kalitede. Kısacası bütünlüklü ve yoğun bir oyun olmuş Soul Calibur IV; paranızın karşılığını sonuna dek alıyorsunuz.

YAPIMCI
PROJECT SOUL

DAĞITICI
NAMCO BANDAI GAMES

OYNANABİLİRLİK
-5YILDIZ-

GRAFİK
-5YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

SES ve MÜZİKLER
-4YILDIZ-

PLATFORM
PS3, XBOX 360

İLGİLİ HABERLER