reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Vanquish

Shinji Mikami ismini bilir misiniz? Kendisi Resident Evil markasını yaratmış olan oyun yapımcısıdır. Mikami tarafından geliştirilen Vanquish’in ilk videolarını izlemeye başladığımız zaman oyunun sıradan bir aksiyon oyunu olmayacağının farkındaydık ancak çok da bir yenilik beklemiyorduk açıkçası. Fakat yılın son zamanlarında gelen Vanquish bizi can evimizden vurdu desek yeridir. Sağlam bir hikayeyle birlikte, etkileyici çatışma dinamikleri ve yüksek görsellik oyunu ‘klasik’ mertebesine yaklaştırmış. Özellikle bilim kurgu severler bu aksiyon sağanağını kaçırmamalı.

Advertisement

GÖZ GÖZÜ GÖRMÜYOR
Aslında oyunun konusu çok da ilgi çekici bir şekilde başlamıyor. Yakın bir gelecekte dünya nüfusu ön görülemez şekilde artmış ve yeryüzünün doğal kaynakları da aynı hızla tükenmeye başlamış. Tüm küresel güçler de dünyanın kalan kaynakları için birbirlerine girmiş. Ne var ki kabak tadı kıvamındaki bu konu, oyun ilerledikçe öyle bir açılıyor ki bir türlü bırakamıyorsunuz. Özellikle ilginç karakterler üzerinden devam eden senaryo sizi sürekli merakta tutuyor. Oyun dinamikleriyse gerçekte üzerinde çalışılmış ve bağımlılık yapan unsurlardan oluşuyor. Oyunu üçüncü kişi kamerasından oynuyorsunuz. Gears of War’a benzeyen saklan ve ilerle mantığı ile savaşıyorsunuz. Silah çeşitliliği ve kullanabileceğiniz diğer ekipmanlar oyunu epeyce zenginleştirmiş. Ayrıca etraftaki Mech benzeri robotları da kullanma şansınız var. Düşmanların kullandığı robotları da ele geçirebiliyor ve etrafa ölüm saçabiliyorsunuz. Çatışmalar kimi zaman geniş cephelerde, kimi zamansa dar koridorlarda geçiyor. Fakat tüm bu çeşitliliğin içinde oyun resmen yağ gibi akıyor. Soluksuz ilerleyen aksiyon neredeyse hiç durmuyor.

MECH SAVAŞLARI
Oyunun teknik özellikleri de kusursuza yakın bir iş çıkarıyor. Hızlı aksiyona rağmen grafiklerde herhangi bir saçmalama ya da kayma olmuyor. Vanquish’in Havok fizik motoru kullanması sayesinde, fizik modellemesi de stabil bir şekilde çalışıyor ve bu sayede çok daha gerçekçi bir deneyim çıkıyor ortaya. Kırılan, dökülen ve patlayan savaş alanlarının içinde yol bulmak güçleşse de ortaya çıkan sahnelerin sinematik kalitesi oldukça güçlü. Kısacası Vanquish her konsol sahibinde olması gereken çok çok sağlam bir aksiyon oyunu. Yılın son sürprizlerinden biri…

Vanquish
Özellikle motion-blur efekti oyuna farklı bir hava katmış.

OYNANABİLİRLİK
-5YILDIZ-

GRAFİK
-5YILDIZ-

EĞLENCE
-4YILDIZ-

SES – MÜZİK
-4YILDIZ-

YAPIMCI
• PLATINUM GAMES

DAĞITICI
• SEGA

PLATFORM
• PS3, XBOX 360