reklamı kapat

POPÜLER

Mesleğini yaz, geleceğini öğren: Robotlar işinizi elinizden alabilir mi?

Geçtiğimiz nisan ayında şirketlerin robot iş gücüne yönelmesinin insanların geleceğini nasıl etkileyeceği yönünde bir makale hazırlamıştık. Hazırladığımız makaleyi ise buradan okuyabilirsiniz. Durum ciddiyetini korumaya devam ediyor. Yakın gelecekte robotların işinizi ele geçirip geçirmeyeceğini ise öğrenebilirsiniz.

Son dönemde yapılan agresif yatırımlarla robot iş gücü hızla yayılmaya devam ediyor. En son geçtiğimiz yıl multi-milyar euroluk bir anlaşma ile Çinli Midea Group, endüstriyel robot pazarının önde gelen isimlerinden Kuka‘yı bünyesine katmış ve Çin’in endüstriyel robot alanındaki konumunu da bir anda değiştirmişti. 2019’da dünyanın dört bir tarafında 1,4 milyondan fazla yeni endüstriyel robotun fabrikalarda yer alması bekleniyor. 2020 itibarıyla ise 15 öncü ülkede 5 milyondan fazla işin yok olması ön görülüyor. Peki sizin çalıştığınız iş de onlardan biri mi?

Hazırladığımız makalede insanların hala robot iş gücü konusunda yeterince kaygılı olmadığına da değinmiştik. Ancak belki de ufak ufak kaygılanmanız gerekebilir. Şirketler için adeta mükemmel çalışan olan robotlar hem 7/24 çalışabiliyor hem de daha az masraf yaratıyor. Will Robots Take My Job isimli internet sitesi ise sizin işinizin de tehlikede olup olmadığını istatiksel olarak hesaplıyor. Arama motoru gibi işleyen siteye işinizin ne olduğunu yazıyorsunuz ve tehlike yüzdesini görüntüleyebiliyorsunuz. Ayrıca ortalama gelir ve aynı işte çalışan toplam kişi sayısı da listeleniyor.

Tabii internet sitesinin bu verileri bir araştırmaya dayanıyor. 2013 yılında Carl Benedikt Frey ve Michael A. Osborne’un yayınladığı “The Future of Employment: How susceptible are jobs to computerisation?” adlı rapordan derlenen bilgiler Amerika verileriyle hazırlanmış durumda. Yine de işinizin ne derecede tehlikede olduğuna ilişkin aşağı yukarı bir fikir edinmeniz mümkün. Siteye willrobotstakemyjob.com adresinden ulaşabilirsiniz.