reklamı kapat

POPÜLER

Meta LOG Tasarım

Meta, sesli çevirileri çok daha doğal ve gerçek zamanlı hale getirecek

Instagram, Facebook ve WhatsApp’ın çatı şirketi olan Meta, sesli çeviriyi çok daha doğal ve gerçek zamanlı hale getirecek.

Metaverse geleceği özelinde hayat bulan çatı şirket Meta, son dönemde özellikle yapay zeka çalışmalarına inanılmaz hız vermiş durumda. ChatGPT gibi sistemleriyle etkisiyle patlayan yapay zeka sistemlerine artık Metaverse’ten çok daha fazla oranda yatırım yapan firma, bugün bu konuda SeamlessM4T ile gündemde yer alıyor. SeamlessM4T aslında ağustos ayında duyurulmuş gelişmiş bir çeviri modeli ve yeni çıkarılan “v2” güncellemesi ile çok daha yetenekli hale getirilmiş durumda. Yeni sürümünde ilk dikkat çeken SeamlessExpressive altyapısı oluyor, bu altyapı ses tonu, ses seviyesi, heyecan veya üzüntü gibi duygusal durum ile konuşma hızınızı ve duraklamalarınızı sesli çeviriye dahil ediyor. Bu tahmin edebileceğiniz üzere çevirileri çok daha doğal ya da gerçekçi hale getiriyor, robotik yapıdan ulaştırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu altyapıda şimdilik İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Çince dillerine destek veriliyor, “v2” güncellemesi ile SeamlessStreaming de öne çıkıyor. Bu teknik altyapı sesli çeviriyi direkt olarak anlık aktarılır hale getiriyor. Yani kişi daha konuşmasını bitirmeden karşı taraf söylediklerini seçtiği dilde duyabiliyor. Burada 2 saniye altında bir gecikmeye ulaştıklarını açıklayan Meta, dil bariyerini ortadan kaldırma özelinde çok faydalı görünen bu sistemi henüz ne zaman herkesin kullanımına açacak bilinmiyor.

Meta çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER