reklamı kapat

POPÜLER

X (Twitter) LOG Tasarım

X, video reklamları özelinde YouTube’u örnek aldı

 - Güncelleme: 04 Aralık 2023 09:42

Elon Musk’ın sahibi olduğu X (Eski adıyla Twitter), bugün öğrendiğimiz kadarıyla video reklamları özelinde YouTube’u örnek aldı.

Peki bu tam olarak ne demek oluyor? Artık bazı X videolarının hemen başında video reklamlar çıkıyor. YouTube’da da olduğu gibi esas videodan önce bu reklamın izlenmesi gerekiyor, uzun boyutlu reklam videoları bir süre sonra geçilebiliyor. X’in reklam gelirlerini birçok rakibinden daha hızlı şekilde artırması gerekiyor, bu açıdan bu video reklamların önümüzdeki dönemde çok agresif olarak kullanılacağı düşünülüyor. Geçtiğimiz hafta teknoloji devi Apple ve IBM gibi dev firmalar Elon Musk’ın sahibi olduğu X’e reklam vermeyi durdurmuştu. Dünyanın en önemli teknoloji firmalarından olan ABD merkezli Apple ve IBM, başka bazı şirketlerle birlikte Elon Musk’ın antisemitik bir paylaşıma yanıt vermesinin ve bunu “asıl gerçek” olarak nitelendirmesinin ardından X’e reklam vermeyi tamamen durdurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda geçtiğimiz günlerde bir yazı paylaşan X CEO’su Linda Yaccarino, Apple ve diğer şirketlerin yanıltıcı ve manipüle edilmiş bir makale nedeniyle reklamları kalıcı değil geçici olarak durdurduğunu söylemişti. Reklamların durdurulmasına neden olan konularda yasal bir mücadele başlatan Musk ve Yaccarino, bu konuda en son The New York Times’ın bir haberiyle gündeme gelmişti.

Çünkü son gelişmeler sonrasında 100’den fazla şirketin X’e reklam vermeyi durdurduğu ve bunun 75 milyon dolarlık bir kayıp anlamına geleceği aktarılmıştı. Eğer aralarında Airbnb, Netflix, Microsoft ve Ubisoft gibi şirketlerin olduğu reklam verenler geri gelmezse, şirketin reklam gelir kaybı tahminlerden daha çok artabilir denilmişti. Bu konuda en son Elon Musk’ın inanılmaz çıkışı ses getirmiş, aşağıda izleyebileceğiniz röportaj kapsamında Musk, reklam vermeyi kesen firmalara küfür etmişti.

X adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli