reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft şimdi de Windows 10’un dosya gezgininde reklam göstermeye başladı

Windows 10 ilk  piyasaya sürüldüğünde kullanıcıları canından bezdiren yükseltme uyarılarıyla Windows 8 ve önceki sürümleri kullananların eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Bu uyarılar o kadar ısrarcıydı ki önemli bir işle uğraşırken veya oyun oynarken kullanıcının eylemi yarıda bölünüyor ve uyarı gösteriliyordu. Microsoft sonradan bu yaptıklarının yanlış olduğunu ve politikalarını gözden geçireceklerini dile getirmişti. Fakat ortaya çıkan son olay, bu yükseltme uyarısı kadar sinir bozucu olmasa da Microsoft’un işletim sistemi içerisinde uyarılarının sürdüğünü gösteriyor.

Her Windows sürümünde olduğu gibi Windows 10’da da dosya gezgini en çok kullanılan özelliklerden biri. Dosya gezgini sayesinde istenen dosyalara ulaşabilmek mümkün olduğu için buraya sık sık uğramak gerekiyor. Belirtilenlere göre dosya gezginine giriş yapan bazı kullanıcılar burada OneDrive reklamıyla karşılaşıyor. OneDrive’ın yüksek kapasiteli seçeneği için fiyat teklifi sunuluyor ve kullanıcının paketini yükseltmesi tavsiye ediliyor. Bildirimi geçmek mümkün oluyor ancak tekrardan aynı bildirimin ileri bir dönemde gelme ihtimali bulunuyor. Dosya gezgininde çıkan bu bildirimleri kapatmak için dosya gezgini ayarlarından bildirimi kapatma seçeneğinin seçilmesi gerekiyor.

OneDrive, Microsoft’un bulut hizmeti olduğu için bunun tam anlamıyla reklam olduğunu söyleyemeyiz ancak gösterilme şekli itibarıyla internet sitelerinde rastladığımız reklamlardan farklı görünmüyor. Microsoft başka servisleri için de bu tarzda bildirimler yollacak mı, hep birlikte göreceğiz.