reklamı kapat

POPÜLER

Bill Gates’in yatırım yaptığı pil teknolojileri firması iflas etti

Son zamanlarda pil teknolojileri alanındaki yatırımlar hız kazanmış durumda. Zira mobil cihazlar ne kadar gelişirse gelişsin, uzun saatler boyunca kullanım süresi sunabilen bir pil olmadıkça pek bir işe yaramıyor. Pil teknolojilerine yatırım yapanlardan biri olan dünyanın sayılı zenginlerinden Bill Gates’in yatırım yaptığı şirket iflas ettiğini açıkladı.

Aquion isimli şirket uzun süredir gelişmiş pil teknolojileri üzerinde çalışmalar yürütüyordu. 190 milyon dolardan fazla yatırım alan, ödüllere layık görülen ve çalışmaları merakla takip edilen şirket, daha fazla çalışmalarına devam edemeyerek iflas etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Aquion CEO’su Scott Pearson, iflasın neden olduğunu anlattı. Böyle bir pil teknolojisini geliştirmenin ve kullanıma sunmanın uzun zaman gerektirdiği, karmaşık bir sürecin olduğu ve çok fazla para gerektirdiğini ddile getiren Pearson, projeni nihayete erdirmenin mümkün olmadığını dile getirdi.

Şirketin geliştirdiği sodyum iyon teknolojili pil, 5 bin şarj döngüsüne kadar performansını korumaya devam ediyordu. Ayrıca uzun süreli kullanım vadeden pilin güvenlik açısından da gelişmiş olduğu belirtiliyordu. Ancak şirketin iflas etmesiyle birlikte merak edilen bu pil teknolojisinden mecburi olarak umudu kesmekten başka çare yok. Umarız Bill Gates bundan böyle daha sağlam firmalara büyük yatırımlar yaparak gelişmiş bir pil teknolojisi kullanmamıza vesile olabilir.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Bill Gates’in yatırım yaptığı pil teknolojileri firması iflas etti” için bir cevap

  1. engerex dedi ki:

    Eğer yatırım yapmakta tereddüt etseydi kaybı 2 katı olurdu.