reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S8 yüz tanıma teknolojisiyle geliyor

10 Mart 2017

Samsung Galaxy S8 ile ilgili her şeyi öğrendiğimizi düşündüğümüz bir anda cihazın yepyeni bir özelliği gün yüzüne çıktı. Samsung Galaxy Note7’de retina okuyucu kullanan Güney Koreli teknoloji devinin Galaxy S8’de de aynı sensörü kullanmaya devam edeceği söyleniyordu. Fakat ortaya çıkan son iddialara göre Samsung Galaxy S8’de daha farklı bir sensörle karşılaşacağız. 

Eğer iddialar doğruysa Samsung Galaxy S8’le birlikte iris tarayıcıdan vazgeçiliyor ve yüz tanımayla giriş özelliğine geçiş yapılıyor. Kullanıcıların telefona giriş yapabilmesi için önce yüzünü tanıtması gerekiyor. Telefon yüzü hafızaya alıyor ve sonrasında yüz tanıma yapıldığında kayıt altına alınmış yüzlerle karşılaştırma yapılarak telefona giriş izni veriliyor ya da verilmiyor. Ayrıca bu sensörün tıpkı parmak izi okuyucuyla yapılabildiği gibi belirli uygulamalara erişim sağlanırken veya mağazadan uygulama indirilirken yüz tanıma sisteminin kullanılabileceği düşünülüyor.

Peki Samsung neden göz okuyucu sistemden vazgeçerek yüz tanımaya geçiyor? Iris okuyucunun yeterince hızlı olmaması ve her ortamda kolayca kullanılamaması bu geçişin ana nedeni olarak gösteriliyor. Yüz okuyucunun yalnızca 0,1 saniyede yüzü algılayabileceği ve algılamaların daha doğru şekilde yapılarak güvenliğin artırılacağı ifade ediliyor.. İddianın doğru olup olmadığını öğrenebilmek için 29 Mart tarihindeki Samsung etkinliğini beklememiz gerekecek.

YORUMLAR