reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S8’in yüz tarayıcısı fotoğrafla kandırılabiliyor [Video]

Samsung Galaxy S8, gelişmiş performansı ve yenilenmiş tasarımıyla dikkat çekerken yeni sensörleriyle de ön plana çıktı. Parmak izi okuyucu ve iris tarayıcı gibi alışıldık sensörlerin dışında bir de yüz tanıma teknolojisi kullanılmaya başlandı. Ancak görünüşe bakılırsa bu yeni yüz tarayıcı beklendiği kadar güvenli şekilde çalışmıyor.

Yüz algılama teknolojisi kişinin yüzünü tarayarak hafıza kaydediyor. Sonrasında yüz taraması yapıldığında bu yüz ile hafızada tutulan karşılaştırılıyor ve giriş izni veriliyor ya da verilmiyor. Ancak yayınlanan videoya göre bu teknolojiyi rahatlıkla kandırmak mümkün. Bir başka telefonda yer alan fotoğraf ön kameraya doğrultulduğunda cihaz bunu gerçek bir kişi olarak algılıyor ve cihaza erişim izni veriyor. Dolayısıyla başka birinin telefonuna erişmek için yalnızca cihaz sahibinin yüksek çözünürlüklü fotoğrafını bulundurmak yeterli oluyor.

Samsung henüz güvenlikle ilgili olarak yaşanan bu sorun hakkında bir açıklama yapmış değil. Bu sorunun yalnızca test cihazlarında yaşanabiliyor olma ihtimali üzerinde duruluyor. Dolayısıyla satışa sunulacak olan cihazlarda bu sorunun ortadan kaldırılacağı düşünülüyor. Samsung’un bu güvenlik açığını kapatması için bir yazılım güncellemesi yapmasının yeterli olacağı söyleniyor. Samsung’un bu can sıkıcı olan ve büyük bir güvenlik endişesi yaratan açıkla ilgili olarak nasıl adım atacağını hep birlikte göreceğiz.

YORUMLAR