reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI ChatGPT LOG Tasarım

Microsoft ve OpenAI iş birliği FTC ve CMA tarafından incelemeye alındı

Microsoft ve OpenAI arasındaki iş birliği ABD merkezli FTC ve İngiltere merkezli CMA tarafından incelemeye alındı.

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA), bugün iki firma arasındaki iş birliğinin (Microsoft, yapay zeka devi OpenAI’ın en büyük maddi destekçisi konumunda ve artık yönetim kurulunda da yer alıyor) Birleşik Krallık’taki rekabeti tehdit edip etmediğini tespit etmek adına bilgi toplamaya ve bir inceleme gerçekleştirmeye başladı. Bu yukarıda da dediğimiz gibi süreçte bugün atılan tek adım da değildi. ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Microsoft şirketinin OpenAI şirketine yaptığı yatırımın amacını ve bunun antitröst yasalarını ihlal edip etmediğini incelemeye aldı. Hem FTC hem de CMA şimdilik süreci resmi soruşturmalara dönüştürmedi ancak gerekli bulgular tespit edilirse önümüzdeki haftalarda o da yapılacaktır. Hem FTC hem de CMA geçtiğimiz aylarda Microsoft’un Activision Blizzard alımı özelinde de gündemden düşmemişti. OpenAI son dönemde çok sık ses getirdi. En son OpenAI’dan atılıp daha sonra geriye alınan Sam Altman’ın TIME Dergisi tarafından yılın CEO’su seçilmesi dikkat çekmişti. Peki Altman’ı gündemden indirmeyen OpenAI olayının sonunda ne olmuştu?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaçıranlar için OpenAI tarafından X üzerinde şu açıklama yapılmıştı: “Sam Altman’ın Bret Taylor (Başkan), Larry Summers ve Adam D’Angelo’dan oluşan yeni bir yönetim kurulu ile OpenAI’a tekrardan CEO olarak geri dönmesi için prensipte anlaşmaya vardık. Ayrıntılar üzerinde çalışıyoruz. Bu süreçte gösterdiğiniz sabır için çok teşekkür ederiz.” 

Bu konuda Sam Altman ise şunları aktarmıştı: “OpenAI’ı seviyorum ve son birkaç gündür yaptığım her şey bu ekibi ve misyonunu bir arada tutmak içindi. Microsoft’a katılmaya karar verdiğimde, bunun benim ve ekibim için en iyi yol olduğu açıktı. Şu an yeni yönetim kurulu ve Satya Nadella’nın desteğiyle OpenAI’a dönmeyi ve Microsoft ile güçlü ortaklığımızı geliştirmeyi dört gözle bekliyorum.”

Bu gelişme hakkında Microsoft CEO’su Satya Nadella ise şunları söylemişti: “OpenAI yönetim kurulunda yapılan değişikliklerin daha istikrarlı ve etkili bir yönetim yolunda atılmış önemli bir adım olduğuna inanıyoruz. Sam, Greg ve ben, OpenAI’ın gelişmeye ve misyonunu geliştirmeye devam etmesini sağlamak için OpenAI liderlik ekibiyle birlikte önemli bir rol oynayacakları konusunda konuştuk ve anlaştık. Güçlü ortaklığımızı geliştirmeyi ve yeni nesil yapay zeka sistemlerinin faydalarını müşterilerimize ve ortaklarımıza sunmayı dört gözle bekliyoruz.” 

Son aşamada Sam Altman ve aynı zamanda Greg Brockman tekrardan OpenAI’a geri dönüş yaptı. CEO’luk koltuğunu bu sefer tam olarak sağlama alan Altman’ın dönüşü ile beraber, OpenAI’ın en büyük yatırımcısı olan Microsoft da şirketi kontrol eden kar amacı gütmeyen yönetim kurulunda oy hakkı olmayan bir gözlemci koltuğuna sahip oldu

OpenAI gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER