reklamı kapat

POPÜLER

MINI’den Dakar Rallisi’ne yeni yıl hediyesi: John Cooper Works Buggy

Dakar Rallisi’nin heyecanı yılın sonlarına doğru gelinmesiyle şimdiden kendisini hissettirken MINI John Cooper Works Buggy, heyecanı farklı boyuta taşıyor.

Advertisement

Motor sporları kültüründen elde ettiği deneyimleri başarıyla yola aktaran üreticilerden bir tanesi olan MINI, Ralli denilince parmakla gösterilen Dakar için 2018 pastalarını zenginleştiriyor. Yılın son ayları içerisinde olduğumuz şu günlerde önümüzdeki sezon adına hazırlıklarına devam eden marka, John Cooper Works Buggy ile heyecanı yeni bir boyuta taşıma amacında. Bu yılki Dakar yarışına üç yeni Buggy modeli de dahil olmak üzere toplamda yedi araçla katılacak olan MINI test programlarını Fas ve Macaristan’da sürdürmeyi tercih ediyor. Bu programlardan başarıyla çıkan yeni otomobilse yapılan açıklamalara göre tüm testleri sıfır problemle tamamlamayı başarmış.

MINI’den yedi araç Dakar’da

X-raid ekibi tarafından kullanılacak olan John Cooper Works Buggy’nin ilk olarak teknik detaylarından başlayalım. Çünkü ortada sizlerin de rahatlıkla görebildiği üzere gövdesinin dışında motoruyla da ciddi bir değişime uğramış bir MINI var. Buggy’de 3.0 litrelik altı silindirli dizel makineye yer veren geliştme ekibi bu motorun 340 PS güç ve 800 Nm tork değerleri ürettiğini söylüyor. Modelin her ralli otomobilinde olduğu gibi ağırlık değerlerinin aşağılarda seyretmesi gerekiyor. Baktığımızda bunun sağlanması adına Kevlar, karbon fiber ve güçlendirilmiş plastik parçaların araca tamamen hakim olduğunu görüyoruz. Mikko Hirvonen, Bryce Menzies ve Yazeed Al-Rajhi tarafından kullanılacak olan Buggy’nin yeteneklerini iple çektiğimiz Dakar’da görmek için sabırsızlıklanıyoruz.