reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi HyperOS LOG Tasarım

MIUI’ın yerini alacak Xiaomi HyperOS için yeni görüntüler geldi

Geçtiğimiz hafta içerisinde MiOS denilmişti ancak biliyorsunuz öyle olmayacak. MIUI arayüz sisteminin yerini Xiaomi HyperOS alacak.

Geçtiğimiz hafta ay sonunda resmi olarak lanse edilecek Xiaomi 14 serisiyle beraber Xiaomi’nin artık telefonlarına Android temelli MIUI koymayı bırakacağı aktarıldı. Firmanın bundan sonra yeni geliştirilen MiOS arayüzü ile yoluna devam edeceği, bu yeni sürümün MIUI arayüzün şikayet edilen tüm yanlarını ortadan kaldıracağı söylendi. MIUI 14 sürümüyle beraber MIUI macerasına son noktayı koydu denilen Xiaomi, yapılan resmi duyuruyla ise süreçte farklı bir isim tercih ettiklerini açıklamıştı. Şirket MIUI’ı direkt olarak Xiaomi HyperOS ile yeniliyor, HyperOS’un Xiaomi 14 ve 14 Pro’da ön yüklü olacağı açıklanıyor. Daha sonra diğer Xiaomi telefonlara da gelecek ve sadece Çin’e özel kalmayacak yani küresel olarak dağıtıma alınacak HyperOS, yapılan ilk açıklamaya göre Xiaomi’nin sadece akıllı telefonlarını değil geniş ürün yelpazesini destekleyecek şekilde tasarlanmış. Şirket, yeni yazılımın akıllı ev cihazları, otomobiller ve daha fazlasını kapsayan tam 200 kategorideki ürün ekosistemini birbirine bağlayacağını söylüyor. Peki Android temelli Xiaomi HyperOS nasıl görünüyor? Bu konuda yukarıdaki galeride görebileceğiniz yeni ekran görüntüleri geldi. Özellikle kilit ekranı tasarımları dikkat çeken HyperOS, daha önce de söylediğimiz gibi temelde ciddi farklar taşıyor deniyor ancak tasarımsal açıdan güncel MIUI’dan çok da farklı görünmüyor. MIUI’a oranla biraz daha özelleştirilebilir ve derli toplu bulunan sistem, yeni araç takımları taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki Xiaomi 14’ler için neler biliniyor? Bir kaynağın iddiasına göre 14 Pro modelinde 6,7-inç boyutunda, 2K çözünürlükte ve dört kenardan kavisli bir 120 Hz LTPO ekrana yer verilebilir. En üstte tam 3.000 nit parlaklık sunacağı söylenen bu ekran, çok ince çerçeveler ile sarılacak, HDR 10+ ile Dolby Vision desteklerine sahip olacak, çok yüksek renk doğruluğu getirecek ve Gorilla Glass Victus 2 cam ile korunacak. Bu teknik veriler gerçekten çok iyi görünüyor ve telefon için heyecanı artırıyor. Daha önce ortaya atılan iddialar gerçek çıkarsa 14 Pro modeli Android tarafında titanyum çerçeve üzerine kurulan ilk amiral gemisi olabilir.

Xiaomi HyperOS yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

İLGİLİ HABERLER