reklamı kapat

POPÜLER

Nokia yeni logo

Nokia, büyük bir işten çıkarma yapıyor

Toplu işten çıkarmalar gündeme gelmeye devam ediyor. Bu sefer teknoloji dünyasının efsane markası Nokia kötü bir haber veriyor.

Aktarıldığı kadarıyla iletişim altyapıları ve fazlasına odaklanan Finlandiya merkezli Nokia, tam 14 bin çalışanı ile yollarını ayırıyor. Maliyetleri ciddi şekilde azaltmak adına atılan bu adım, elbette oldukça kötü görünüyor. Şu an 86 bin kadar çalışanı bulunan firma, operasyon verimini artırmak istiyor çünkü üçüncü çeyrek sonuçları çok iyi gelmemiş durumda ve mevcut pazar şartları da gelecek için iyi ön gösterim yapmıyor. Bundan önce iş dünyasının önemli platformlarından LinkedIn 668 çalışanıyla yollarını ayıracağını duyurmuştu. Geçtiğimiz mayıs ayında da 716 çalışanıyla yollarını ayıran platform, bir yeniden yapılanmaya gidiyor ve bu yeni dönemde maliyetlerin ciddi şekilde azaltılması hedefleniyor. Pandemi döneminde gereğinden fazla bir çalışan kadrosuyla büyüyen platformlar, artık birçok kişinin hayatında yer almıyor, çoğu kişi Microsoft’un geçtiğimiz yıllarda tam 26,2 milyar dolar ödeyerek bünyesine kattığı LinkedIn’i günümüzde amacından fazlasıyla sapmış gereksiz bir yer olarak görüyor. Ancak buna rağmen servisin büyüdüğü açıklanıyor, geçen mali yılda 15 milyar dolarlık bir azımsanmayacak gelirin elde edildiği söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üzücü işten çıkarma konularından daha önce ise büyük oyun firması Epic Games gündeme gelmişti. Epic Games Store, Fortnite ve Unreal Engine oyun motorunun arkasındaki isim olan Epic Games, iş gücünü yaklaşık yüzde 16 oranında azaltıyor, bu bağlamda da 830 kadar çalışanla yollarını ayırıyor.

Şirketin başındaki isim Tim Sweeney‘ye göre “Epic” şu an kazandığından daha çok para harcıyor, doğal olarak bu da sürdürülebilir görülmüyor. Sweeney ayrıca şirketin geçen yıl satın aldıkları bağımsız müzik mağazası Bandcamp’i ve çocuklar için güvenli çevrimiçi deneyimler yaratma konusunda uzmanlaşmış bir teknoloji şirketi olan SuperAwesome’ı da elden çıkarmayı düşündüğünü belirtiyor.

Nokia işten çıkarma adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri