reklamı kapat

POPÜLER

Mobee Slim K160 incelemesi

Mobee’yi yakın zaman önce çok uygun fiyata satılan tableti dolayısıyla duymuştuk. Bu ay ise Slim K160 model adına sahip olan 13 inçlik netbook’larını inceleme fırsatı bulduk. Mobee Slim K160, gayet sağlam görünen, beyaz renkli ve incecik tasarıma sahip bir netbook. Çantada taşıyabileceğiniz kadar hafif; yanınızda gezdirmekten keyif alacağınız kadar ince. Intel Atom N455 işlemci kullanan K160, piyasadaki netbook’lara alternatif olabilir. Çok gezen ve gezerken de yanında bilgisayarı olsun isteyen kullanıcılar için uygun bir model fakat o çok gezen ve netbook’unu da yanında taşımak isteyen tüketicileri şimdiden uyaralım; Slim K160 kullanırken internette gezip video izlemek gibi işlerle meşgul olmak dışında çok fazla seçeneğiniziz olmayacak.

BEYAZIN SADELİĞİ
Renk olarak beyazı tercih etmeleri bize göre çok iyi fikir. Sade tasarımlı minik bir bilgisayar üstüne üstlük beyaz renkli olunca akıllara direkt Macbook Air’i getiriyor. Fiyatı dolayısıyla hitap ettiği kesim, Macbook Air alabilecek kesimden biraz uzakta olduğu için Mobee Slim K160, bu bütçeye sahip olanların hoş tasarımıyla ilgisini çekecektir. Yani bizce tasarım ve renk kullanımında Mobee, doğru stratejiyi izlemiş. Cihazın bel ölçüsü gayet ince. Sağ yanında bir USB girişi ve kart okuyucusu var. Bunlar el yordamıyla zor bulacağınız kadar derinde yer alıyor. Sol yanda ise birer adet USB, HDMI ve 3,5 mm kulaklık girişi bulunuyor. Bu portlar açılıp kapanır bir kapakçığın altına gizlenmiş. Mobee, bu sayede incelikten ödün vermemiş oluyor. İnce olmasına ince ancak bir yandan da daha önce hiçbir bilgisayarın jak girişinde bu kadar zorlandığımızı da hatırlamıyoruz. Kulaklığınızı takıp çıkarırken biraz zorlanmanız mümkün. Yine kapağın altındaki bağlantılardan olan USB girişinin ters duruyor olması da ilginç bir detay. Mobee K160, Windows 7 Starter sürümüyle çalışıyor. Kulaklık girişine bir cihaz bağladığınız zaman ekranda bunun bir mikrofon mu kulaklık mı olduğunu soran pencere beliriyor ve ses ayarlarıyla stereo ses kontrollerini yapmanıza yardımcı oluyor.

MOBİL KULLANICILAR
Mobee Slim K160’ın işlemcisi Intel Atom N455 ve DDR2 desteğiyle çalışıyor. 2 GB RAM ve 250 GB HDD konfigürasyonun diğer bileşenleri. Üzerinde 0,3 MP çözünürlük sunan bir kamera bulunuyor. 13,3 inç büyüklüğündeki ekranı ideal bir netbook ekranından biraz daha öte. HD Ready, 1366×768’lik bir çözünürlüğe sahip ki bu özellik multimedya içeriklerinizin kalitesini bir tık daha artıracak. İşlemcisi, depolama alanı ve performans hızıyla internette sörf, video, e-posta gibi işlemlerde hiçbir problem yaşatmayacak güçte. Mobee Slim K160, günlük kullanıma gayet uygun. Açıkçası, kullanılan malzemenin kalitesi aynı sıkletteki rakiplerinin üstünde. Bu da piyasada fazla ürün olmayan ve diğerlerine göre çok daha yeni bir marka için avantajlı bir durum. Kesinlikle ucuz bir hissiyat vermiyor.

► Puanlama ve teknik özellikler sayfa 2‘de