reklamı kapat

POPÜLER

Mobil mesajlaşma uygulamalarının yeni lideri WhatsApp

Mobil mesajlaşma uygulamalarına yönelik hazırlanan son rapora göre WhatsApp, uzun süredir yakından takip ettiği rakibi Facebook’u geride bırakmayı başardı. 5 farklı ülkede gerçekleştirilen araştırma neticesinde değişen kullanıcı tercihleri belirlendi.

Akıllı telefonların giderek yaygınlaşmasıyla iletişime farklı bir boyut kazandıran mesajlaşma yazılımlarındaki rekabet son sürat devam ediyor. Özellikle sesli konuşma fonksiyonunun entegre edilmesiyle daha fazla ilgi çeken uygulamalara dair gerçekleştirilen araştırma kullanıcı tercihlerini ortaya koyuyor.

OnDevice tarafından –25 Ekim ile 10 Kasım arasındaki süreçte– Brezilya, Kuzey Afrika, Çin, Endonezya ve Amerika’da mercek altına alınan 3.759 mobil cihaz sahibine göre en popüler program, %44 oranla Facabook’u geride bırakan WhatsApp oldu. Sosyal ağın messenger yazılımı %35 ile ikinci sıraya gerilerken onu %28 ile WeChat ve %19’la Twitter takip ediyor. WhatsApp üzerinden günlük 20 milyar mesaj gönderilirken, bu oran Facebook’un iki katına denk geliyor.

ondevice1Gençlerin sosyal ağa ilgilerinin azalmaya başladığına dikkat çeken yetkililer haberleşme anlayışının değiştiğini dile getiriyorlar. Öyle ki Snapchat’in kullanıcı yelpazesini 16 ile 24 yaş aralığındaki bireyler oluşturuyor. Diğer taraftan araştırmaya katılanların %86’sı mesajlaşma uygulamalarını, %75’i kısa mesajı, %73’ü sesli aramayı ve %60’ı ise e-postayı tercih ediyor.

ondevice3BlackBerry’nin kendi cihazlarına özel sunduğu BlackBerry Messenger’ın Android ve iOS işletim sistemlerine gelmesiyle adeta yeniden doğarak uygulama mağazalarındaki yükselişini sürdürüyor. Çıktığı ilk 8 saat içerisinde 5 milyon kez indirilerek hızlı bir çıkış yakalayan firma, Endonezya ve Kuzey Afrika pazarlarında artan ivmeli hareket gösteriyor.

YORUMLAR