reklamı kapat

POPÜLER

Mobil oyun devi Gameloft resmen satıldı

Mobil oyun alanında pastanın en büyük dilimlerinden birine sahip olan ve özellikle ünlü oyunların benzerlerini geliştirmesiyle tanınan Gameloft, uzun süre bağımsız olarak oyun geliştirmesinin ardından resmen satın alındı.

Satın alımla birlikte Gameloft‘un çoğunluk hissesine sahip olan medya devi Vivendi aynı zamanda Activison Blizzard‘ın da sahibi konumunda ve oyun dünyasının önde gelen firmalarından biri. Vivendi bu anlaşmayla birlikte Gameloft’un oyunlarını daha ileriye taşımasına yardımcı olmayı amaçlıyor ve ayrıca kopya oyunlar yapmak yerine daha yaratıcı oyunlar ortaya koymasında Gameloft’a destek olması bekleniyor. Daha önce de şirketin yüzde 30 hissesine sahip olan Vivendi bu anlaşmayla birlikte şu anda şirketin yüzde 61,71’lik hissesini almış oldu. Bu zamana kadar tek başına gelen ve diğer firmalardan destek görmeyen Gameloft’un bu satıştan pek memnun olmadığı belirtiliyor. Ancak buna rağmen Vivendi çatısı altında çok daha gelişmiş oyunlar gelebileceğini öngörmek mümkün.

Vivendi’nin bundan sonraki hedefinin kendi gibi Fransız merkezli olan oyun şirketi Ubisoft olabileceği konuşuluyor. Ubisoft’u alarak daha önce Ubisoft’tan ayrılanların kurduğu Gameloft ile birleştirmek ve yeni bir ekip oluşturmak istediği belirtiliyor. Ancak şu an için Ubisoft’la ilgili olarak bir hamle yapmadığını belirtmekte fayda var.