reklamı kapat

POPÜLER

Motosikletler hakkında tüm bildiklerinizi unutun: BMW Motorrad VISION NEXT 100 [Video]

12 Ekim 2016

BMW’nin 100. yılına özel tanıttığı fütüristik tasarıma ve özelliklere sahip olan Motorrad Vision Next 100 ezber bozmaya hazırlanıyor.

Bundan bir ay önce BMW’nin, elektronik denge sistemine sahip olan Lit Motors ile ortak bir proje üzerinde çalıştığı haberleri kulaktan kulağa yayılmaya başladı. Belki hiçkimse bu sürecin bu kadar hızlı gelişeceğini beklemiyordu. Bugün ise BMW motosikletin tanımının yeniden yapılmasını sağlayacak bir tasarım dili ve özellikleri ile kendinden denge sistemine sahip elektrikli Motorrad Vision Next 100 konseptini Los Angeles’ta gün yüzüne çıkardı.

bmwmotorroad1003
BMW Vision Next 100 projesinin ilk motosiklet projesi olan Motorrad Vision Next, BMW’nin 1923 yılında imal ettiği ve zamanının en önemli modelleri arasında yer alan R32 modeli baz alınarak geliştirdi. BMW’nin bu konsepti için şunu net olarak söyleyebiliriz. Geçmişten gelen ışığın geleceği aydınlatması! Motorrad Vision Next 100’e yan taraftan bakıldığında tamamen özgün bir form yakalayan BMW, bilimkurgu filmlerinden dersine oldukça iyi çalışmış gibi gözüküyor. Sürücüsünü rüzgardan ve hava koşullarından etkilenmesini önlemek güdüsüyle ön plana çıkan karbon fiber gövdeye sahip motorun tamamında mat siyah hatlar hakim. BMW logosu ise led arka planlı aydınlatma şeklinde gövdeye entegre edilmiş ki zaten oldukça etkileyici görünen motorun bütünlüğünü sağlayan güzel bir detay olmuş.

bmwmotorroad10018
Sürücünün doğrudan muhattap olacağı kokpit ise oldukça minimalist ve kaliteli detaylara sahip. Konsolda yer verilen ekranda ise mavi renk hakimiyeti göze çarpıyor. Bu ekranda navigasyon ve hız göstergesi başta olmak üzere sürücünün ihtiyaç duyacağı bütün bilgilere ulaşması mümkün. BMW Motorrad Vision Next 100’ün en dikkat çeken opsiyonu ise vizör gözlük detayı. Gözlük standart bir gözlüğün sağladığı korumanın dışında bir veri gözlüğü olarak da adlandırılabilir. Bu gözlük dahilinde sürücüye sunulan kullanım özelliklerini tamamı göz hareketleri ile belirlemek mümkün. Örneğin yukarı veya aşağı doğru yapılan göz hareketleri ile seçenekleri değiştirmek ve farklı bilgilere ulaşmak mümkün hale geliyor. Tüm kontroller sürücünün yola odaklanmasında herhangi bir negatif etki yaratmayacak şekilde tasarlanacak.

bmwmotorroad10019
BMW’nin sürücüye yardımcı bütün elektronik sistemleri de Motorrad Vision 100’de sürücünün daha konforlu ve güvenli bir sürüş sağlaması için görev başında olacak. Aktif asistan sistemleri, geliştirilmiş otomatik denge sistemi maksimum güvenlik sağlayan önemli opsiyonlardan sadece birkaçı. Sürücünün aktif hale getirmesi dışında motorun otomotik olarak devreye soktuğu durumlar da yok değil. Eğer motorun durumu belirlenen güvenlik kriterlerinin altında ise ilk olarak sürücüyü uyaran bir sinyal beliriyor. Eğer sürücü bu duruma belirlenen sürede cevap vermez ise sistem otomatik olarak motoru güvenli pozisyona getiriyor.

bmwmotorroad1004
BMW Motorrad Vision Next 100 için özel tasarlanan opsiyonlardan biri de kıyafet. Geleneksel sürücüyü koruma özelliklerinin dışında esneyebilen yapıya sahip kıyafet, tamamen insan vücudundan esinlenerek maksimum konforu sağlamak için tasarlandı. Sürücüyü hava koşullarından korumak için tasarlanan kıyafetin ekstra bir güvenlik özelliği bulunmuyor. Bu da şöyle açıklanıyor; Motorun dahili akıllı güvenlik sistemleri ekstra güvenlik sağlamaya gerek duymayacak kadar güvenilir ve gelişmiş. Kıyafet dahilinde sürücünün el ve ayaklarına çeşitli titreşimler gönderilerek mesajlar verilebiliyor. Belirlenen konuma yaklaşılınca veya dönüş açısında tehlike hissedilirse titreşimler devreye giriyor. Motosikleti sıkıntılarınızdan uzaklaşmak için kullanıyorsanız, BMW Motorrad Next 100 ile birlikte kaçışlar oldukça eğlenceli olacak gibi gözüküyor. Motosikletin geleceğine şimdiden bakmak ise bu işin en güzel kısımlarından birisi.

VİDEO