reklamı kapat

POPÜLER

MP3 formatının geliştiricisinden 4 kameralı akıllı telefon teknolojisi

Çift kameralı akıllı telefonlar henüz yeni yeni yaygınlaşmaya başladı. Hatta çift kamera gerekli mi değil mi tartışmaları bile devam ediyor. Böyle bir ortamda gelen yeni bir haber ise çok yakında çift kameranın bile modasının geçeceğini gösteriyor. Geliştirilen bu 4 sensörlü kamera, yeni bir dönemin başlangıcına işaret ediyor olabilir.

.MP3 formatının mucidi olan Fraunhofer Institute isimli araştırma enstitüsünün geliştirdiği kamera teknolojisi, incecik bir telefonun içerisine 4 adet kamerayı yerleştirmeyi mümkün hale getiriyor. Telefonun yan tarafında bir çekmece gibi açılan kamera kısmı, kamera kullanılmadığı zaman tamamen görünmez hale geliyor. Kamera kullanılmak istendiğinde ise bu kısım dışarı çıkarılarak çekime hazır hale geliyor. 20 megapiksel çözünürlüğünde fotoğraf ve video çekimi gerçekleştirebilen kameralarda optik görüntü sabitleme ve otomatik odaklama gibi özellikler de bulunuyor.

Teknoloji oldukça ilginç ve yenilikçi gibi görünüyor, fakat bu teknolojinin diğer firmalar tarafından kullanılmasının önünde önemli bir engel bulunuyor. Kameraların şu anda telefonlardaki kullanımından çok daha farklı bir mühendislik gerektiren teknolojinin bir telefona uyarlanmasının maliyetli olabileceği düşünülüyor. Öte yandan çift kameranın kullanımı bile güç tüketimi açısından sorun yaratabilirken 4 kameranın kullanım süresini önemli ölçüde azaltacağını öngörmek mümkün. Bu teknolojiyi kullanan cihazların ne zaman piyasaya sürüleceği ise şimdilik meçhul.

YORUMLAR