reklamı kapat

POPÜLER

microsoft

MS-DOS ve Word’ün kaynak kodları halka açılıyor

Microsoft, bugün yaptığı açıklamaya göre, MS-DOS ve Word’ün ilk sürümlerinin kaynak kodunu ilk defa halka açmak üzere Computer History Museum (CHM – Bilgisayar Tarihi Müzesi) ile işbirliği yapacak. Açık kullanıma sunulacak olan kodlar, bilgisayar teknolojisinin ortaya çıktığı ilk yıllarda yaygınlıkla kullanılan yazılımların bir araya getirilip korunması ve geliştiricilere açılması amacıyla CHM’nin yürütmekte olduğu projenin bir parçası.

IBM’in Chess kod adlı projesinde çalışan Microsoft, bu çalışma dahilinde PC-DOS ve MS-DOS adlı iki işletim sistemi ürettikten sonra PC-DOS’u IBM’e vermiş, MS-DOS’u diğer bilgisayar üreticileri için rezerve etmiş. 1989’da piyasaya sürülen Word ise dört yıl içinde dünyadaki en popüler sözcük işlemci haline gelmiş.

MS-DOS ve Word’ün kaynak kodlarının açılması geliştiricilerin çok önemli bir öğrenme aracına erişim elde edeceği anlamına gelmekle kalmıyor, normalde orijinal kaynak koda erişmek için yıllar süren görüşmeler yapması gereken bilgi teknolojileri müzeleri için de bu kodlara erişim bir lütuf. Geliştiricilerin şimdiki merakıysa Microsoft’un Windows kaynak kodlarını da halka açıp açmayacağı.

YORUMLAR