reklamı kapat

POPÜLER

MSI GT680 incelemesi

CES 2011’de tanıtılan ve tanıtımının hemen ardından sıcak sıcak elimize ulaşan MSI’ın iddialı dizüstü bilgisayarı GT680, “dünyanın en hızlısı” mottosuyla raflardaki yerini almak üzere gün sayıyor. Sert hatları ve güçlü kasasıyla oyunseverlere özel olarak geliştirilmiş bir ürün olan GT680, LED ışıklandırmalar ve envai çeşit teknolojiyle donatılmış olması nedeniyle dikkat çekici bir ürün. İsterseniz vakit kaybetmeden hemen ayrıntılara geçelim.

SERT HATLARIYLA KIŞKIRTICI
Sert kesimli kenarları ile oyunseverlerin hoşlandığı tasarım biçimini yansıtmayı başaran GT680, kapak tasarımı ve etrafını süsleyen ışıklandırmalarıyla insanı etkisi altına alıyor. Kapağın kesmelerle donatılmış alanının ortasında güçlü msi logosunu bulunduran GT680, kapağın ekran menteşeleriyle buluştuğu yere doğru piyano siyahıyla kaplanmış zeminini yumuşak plastik kaplamaya bırakıyor. Bu alanın hemen altında görebileceğiniz ekran menteşeleri ise oldukça esnek bir yapıya sahip. Bu sayede 180 dereceye kadar geriye yatabilen ekran, kullanım sırasında sınırları yıkmanızı sağlıyor. LED arka aydınlatmalı 15.6 inçlik ekran, Full HD çözünürlükleri görüntüleyebilmesiyle sevindirici. Aynı zamanda 16:9 görüntüleme oranını destekleyen ekranın yan yüzeylerine baktığımızda ise, bu alanlara kışkırtıcı tasarım fikrini körüklemek üzere turuncu renkli LED aydınlatmaların yerleştirilmiş olduğunu görüyoruz. Ekranı süsleyen turuncu LED’ler ayrıca GT680’in ön yüzünde de kullanılmış. Böylece tasarımını bütünleştiren GT680’in iç kısmına baktığımızda ise ilk önce kalabalık bir tuş takımına sahip olduğunu görüyoruz. Her ne kadar ayrık bir tuş takımına sahip olsa ve bir süre sonra kullanım alışkanlığı edinme fırsatı sağlasa da tuş takımının bu kalabalık görüntüsünü açıkçası pek beğenmedik. Sağ tarafında numerik bir tuş takımı da bulunduran cihaz, sert hatlarını klavyenin altındaki touchpad’e de taşımış. Kenarları kesmeli bir görünüme sahip olan GT680, palm rest bölgesinde ise, kapak kısmında bulunan plastik alandaki yüzey şekillerini sert ve parlak bir malzemenin içine yedirerek kullanmış. Üst tarafa baktığımızda GT680’in her iki köşesine Dynaudio hoparlörlerin yerleştirildiğini ve orta kısma da dokunmatik tuşların konumlandırıldığını görüyoruz. Bu tuşlara az sonra değineceğiz, ama önce performans…

SANDY BRIDGE GÜCÜ
Intel’in yeni Sandy Bridge işlemcisine sahip olan GT680, böylece performans konusunda rakiplerinin oldukça önünde yer alıyor. İkinci nesil dört çekirdekli Core i7 işlemcisi ve yeni nesil Turbo Boost teknolojisi sayesinde işlemcinin üzerinde bulunan tüm çekirdeklerin hızlarını katlamayı başaran GT680, bunun sonucunu da elbette performansına yansıtıyor. 2.00 GHz’lik işlemci hızını Turbo Boost ile 2.8 GHz’e ulaştırarak şu an piyasanın en hızlısı olmayı başaran GT680, tabiri caizse bir ‘performans canavarı’. Güçlü işlemcisinin yanında üzerinde tam 12 GB DDR3 bellek bulunduran GT680, bununla da yetinmeyerek toplamda 16 GB’a kadar bellek desteği gösteriyor. Cihaza bir 4 GB’lık bellek daha takarak adeta kanatlanabileceğinizi söylememiz yerinde olur sanırız. Üzerinde birinci sınıf bir ekran kartı bulunduran GT680, Nvidia’nın 1.5 GB DDR5 değerindeki GeForce GTX460M ekran kartını kullanıyor. Böylece işlem performansını grafik gücüyle birleştirmeyi başaran cihaz; Call of Duty: Black Ops, StarCraft 2, Mafia 2, Battlefield: Bad Company 2 gibi popüler oyunlarda yüksek performans gösteriyor. Teknolojileri arasında bulundurduğu TDE, yani Turbo Drive Engine teknolojisi ile ekran kartının performansını da ‘upgrade’ edebilen GT680, bunun yanı sıra Cooler Boost isminde bir teknolojiyi de barındırıyor. Klavyenin üzerinde bulunan (az önce de bahsettiğimiz) dokunmatik tuş takımı arasında görebileceğiniz fan tuşuna basarak bu özelliği aktif hale getirebiliyor ve böylece GT680’in fan hızını ayarlamasını sağlayarak, daha iyi bir soğutma performansı alabiliyorsunuz. Elbette sizin de tahmin edebileceğiniz üzere bu işlem sırasında herhangi bir performans kaybı yaşamıyorsunuz.

SON SÖZ
Görüntü ve performans konusundaki başarısını sesle de birleştirmeyi başaran GT680, üzerinde THX TruStudio Pro destekli Dynaudio hoparlörler bulunduruyor. Bu sayede sesi net bir şekilde yansıtmayı başaran GT680, çevresel ses kalitesi sunuyor. Yazının sonuna gelirken değinmek istediğimiz bir diğer nokta da GT680’nin üzerinde HD kalitesinde görüntü alabilen bir web kamerası bulundurması. 720p’de 30 fps görüntü aktarabilen kamerası, dahili Blu-ray optik sürücüsü, Sandy Bridge işlemcisi, yüksek işlem gücü, oyunlardaki başarısı, dinamik tasarımı ve daha pek çok özelliğiyle üzerine daha çok sözün söylenebileceği GT680, kesinlikle yakından incelenmesi gereken bir ürün. Yüksek performans beklentisi olan ve yeni nesil oyunları en iyi görsellikle oynamak isteyenler kaçırmamalı diye düşünüyoruz. Elbette bunda cihazın alacağı fiyat da önemli rol oynayacak.

► Detaylar sayfa 2‘de

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“MSI GT680 incelemesi” için bir cevap

  1. 435 dedi ki:

    zahmet edip bir kaç test yapsaydınız?