reklamı kapat

POPÜLER

Multimedya merkezleri

Multimedya merkezleri, en az 3D televizyonlar kadar son dönemin yükselen yıldızları arasında yer alıyor. Kompakt boyutları ve şık tasarımları altında barındırdıkları türlü özelliklerle geniş film ve müzik arşivlerini canlandırmaya talip olan bu minik cihazlar, biliyoruz ki pek çok kullanıcının alışveriş listesinde üst sıralarda yer alıyor. O nedenle olsa gerek, son dönemde forumlarda ‘multimedya merkezi’ üst başlığı altında türlü ürünler hakkında hararetli tartışmalar yaşanıyor. Sayfalarca süren bu tartışmalar arasında kaybolanlar da var, yolunu bulup bu cihazlar arasından en iyi seçimi yapabilenler de… Onların yanında elbette bu cihazların fazlasıyla karmaşık olduğunu düşünerek yanlarından geçip giden ve tüm arşivini taşınabilir sabit diskinde tutmaya devam edenler de mevcut. Eh, onları suçlayamayız; zira teknoloji geliştikçe kolay sonuçlara ulaşmak, karmaşıklaşan yapıya da biraz kafa yormayı gerektiriyor. Diğer bir deyişle, omlet yapmak için birkaç yumurtayı kırmak gerekiyor.

Evet; NAS, DLNA, Torrent, MKV, alt yazı desteği, Wi-Fi derken, hareket ettikçe hızla içine gömüldüğünüz bir bataklıktaymışsınız hissinize kapılmanız muhtemel. Özelikle bir multimedya merkezi satın almak için son viraja girmişseniz ve karar aşamasındaysanız cihazlar üzerinde öncelikle aramanız gereken bazı özellikler bulunuyor. Bunlar arasında belki de en önemlisi, geniş format desteği. Özellikle yüksek çözünürlüklü filmler için MKV formatı, satın almayı düşündüğünüz cihaz tarafından mutlaka desteklenmeli. Cihaz üzerinde daha sonra bakmanız gereken önemli detayları ise; sabit disk genişliği, arabirimin kullanılabilirliği ve tüm bunlara biçilen fiyat oluşturuyor. Bazı cihazlar arabirim ve gövde tasarımlarıyla ne kadar çekici dursalar da, dahili olarak bir sabit disk getirmedikleri için ek maliyete ihtiyaç duymaları nedeniyle can sıkıcı olabiliyorlar. Veya türlü özelliklere ev sahipliği yapıp, arayüzlerinin biçimsizliği veya performans kaybı yaşatmaları nedeniyle sadece para tuzağı olarak yanınıza ‘kar’ kalabiliyorlar. O nedenle bu kriterlere dikkat etmekte fayda var. Diğer önemli özellikler arasında ise; gerek kablolu, gerek kablosuz bağlantı seçenekleri ve online servisler bulunuyor.

Bu dosyada sizlere, son dönemde ‘multimedya merkezi’ konusunda kullanıcılar tarafından en çok konuşulan ve kafaları en fazla meşgul eden beş multimedya merkezini sunuyoruz. Her birini ofisimizde ağırladığımızı ve inceleyerek izlenimlerimizi not ettiğimizi belirtmemizde de fayda var. Eğer siz de arşivinizi böylesi sistemlerde canlandırmak isteyenlerdenseniz, bu dosyanın karar aşamasında işinize yaracağından eminiz.

ÜRÜN LİSTESİ ve KARŞILAŞTIRMA
WD TV Live Hub
Asus O!Play HD2
Iomega ScreenPlay Director
ZyXEL NSA-221
Verbatim MediaShare
Karşılaştırma tablosu

YORUMLAR