reklamı kapat

POPÜLER

Super Meat Boy incelemesi

Super Meat Boy derisiz ve şekilsiz küçük bir oğlan çocuğu. Evet, çok garip… Ama garip olmayan tek şey tam 350 farklı seviye boyunca kız arkadaşını kurtarmaya çalışacak olması. Bu sayfalara genelde konuk olan oyunların arasında biraz sırıtsa da bu ayın çok büyük bir kısmını bu oyunu oynayarak geçirdik. Görünüşe bakılırsa dünyanın geri kalanı da bizden çok farklı değil. Kafamızı nereye çevirsek bu oyunu görür olduk son günlerde. Eski moda ve basit oyunları sevenlerdenseniz yeni takıntınız olacak Super Meat Boy’la tanıştırmak istiyoruz sizi. Biz çok ama çok sevdik. Biliyoruz ki ilk denemenizin ardından siz de bırakamayacaksınız.

AŞK İÇİN YAPILANLAR
Super Meat Boy su katılmamış bir platform oyunu. Farklı şekillerde tasarlanmış bölümler içinde atlayıp zıplayıp tutunarak hedefe varmaya çalışıyorsunuz. Meat Boy, kız arkadaşı Bandage Girl’ü, şeytani Dr. Fetus’un elinden kurtarmak istiyor ve sizin ona yardım etmenizi bekliyor. Fakat önünde türlü türlü engeller varp; hızarlar, kayalar ve en önemlisi de tuz… Derisiz bir varlığın tuzdan nasıl etkilenebileceğini düşünebiliyor musunuz? Oyunun bu kendine has espri anlayışı da oyun süresince emin olun sizi çok eğlendirecek. Super Meat Boy’un genel oynanışı geleneksel platform oyunlarına benziyor. Mario, Mega Man gibi oyunlara aşinalığınız varsa çok çabuk alışabilirsiniz oyuna. Aslına bakarsanız oyunun basitliği ve sadeliği sayesinde hayatınızda hiç oyun oynamamış olsanız bile, direkt olarak nasıl oynayacağınızı kapabilirsiniz. Oyun boyunca gereken en önemli şey refleksleriniz ve aklınız. Bazı bölümlerde de boss kıvamı düşmanlarla kapışmanız gerekecek.

TUZLAMA YER MİSİN?
Bölümleri tamamlama hızınıza göre oyun size bir not veriyor. Eğer A+ notunu almayı başarabilirseniz tamamlamış olduğunuz bölümün biraz daha zor olan bir modu açılıyor. Oyunda gizli saklı bir ton karakter bulunuyor. Eğer indie oyunlara bir aşinalığınız varsa bu karakterlerin çoğunu hemen tanıyacaksınız. Bölümlerde gizlenmiş bandajları buldukça bu gizli karakterlere erişebiliyorsunuz. Bu define avcılığına bir kere sardınız mı hepsini bulmadan rahat edemiyorsunuz. Son olarak oyunun PC sürümü için bir harita editörünün de yolda olduğunu belirtelim. Artık varın içeriğin nasıl zengin olacağını siz düşünün… Super Meat Boy tüm oyunseverlere şiddetle tavsiyemizdir. Kesinlikle denenmeli.

Super Meat Boy
Oyunun keyfine tavan yaptıran bir başka unsursa iyi bir müzik sistemi. Eğer oyunu sağlam bir ses sisteminde oynarsanız ciddi anlamda bir konser atmosferine giriyorsunuz. Kim bilir, belki komşularınız da eşlik eder size.

OYNANABİLİRLİK
-5YILDIZ-

GRAFİK
-5YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

SES – MÜZİK
-5YILDIZ-

YAPIMCI
• TEAM MEAT

DAĞITICI
• STEAM/DIRECT2DRIVE

PLATFORM
• PC, XBOX LIVE ARCADE