reklamı kapat

POPÜLER

spark

Müziği enerjiye dönüştürün [Video]

Elektrik enerjisi hayatımızın tamamını yönetirken, bu kaynaktan yoksun nasıl yaşanır hiç düşünmüyoruz. Elektrik olmadan ne akıllı telefonlarımız ne süper hızlı bilgisayarlarımız, kısacası hiçbir şey kar etmez. Bir günlük kesinti bile inanılmaz stres yaratırken elektriksiz yaşamanın nasıl bir şey olduğunu anlamak mümkün mü?

Hint asıllı İngiliz müzisyen Sudha Kheterpal‘in oluşturduğu Kickstarter projesi, enerjiyi dünyanın her yerine götürmeyi amaçlıyor. Geliştirdiği kinetik enerji kullanan düzenek sayesinde müzik aleti ile enerji üreten müzisyen, ürettiği prototipi ilk olarak Kenya’da denedi. İçinde bulunan bilyeler sayesinde salladıkça bataryasını dolduran USB girişli bu cihaz müziği enerjiye dönüştürmenizi olanaklı kılıyor.

spark
SPARK ismini taşıyan taş şeklindeki vurmalı çalgı, oldukça basit dinamiklere sahip olmasına karşın Kenya gibi enerjiden yoksun bölgelere yardımcı olacak güce sahip. Işık gibi en temel ihtiyaçlardan birinin dahi üretilemediği bu bölgelere en azından bunu taşımak isteyen Kheterpal’in projesi son çeyreğe girdi. Bir haftası kalan kampanya ne yazık ki henüz ihtiyacı olan bağışı toplamaktan biraz uzak. Cihazın çalışma mekanizmasını, Kickstarter tanıtım videosundan izleyebilirsiniz.

VİDEO

İLGİLİ HABERLER