reklamı kapat

POPÜLER

NASA-Made In Space

NASA, 3D yazıcıları uzayda kullanacak

3D yazıcılarla ilgili üst üste gelen kötü yönde kullanım haberlerinin üzerine bu yazıcıların faydasına ilişkin kaygılar artarken beklenen olumlu haber Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA‘dan geldi. space.com‘un haberine göre NASA, önümüzdeki bahardan itibaren Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda 3D yazıcıların kullanımına başlıyor. Bu sayede olası parça değişimleri için aylar süren parça temini sorununun ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Bu girişim ile uzay istasyonunda meydana gelebilecek olası kaza veya hasar durumlarında hem astronotların daha hızlı müdahale etmesini sağlamak hem de dünyadan parça sevkiyatının ortaya çıkaracağı yüksek maliyetlerden korunmak amaçlanıyor.
NASA-Made In Space
NASA ve Kaliforniya merkezli Made in Space şirketinin ortak projesi sonucunda üretilecek olarak 3D yazıcının istasyonun içine sığabilecek boyutlarda olması planlanıyor. Parabolik uçuşlar yapılarak test edilen çeşitli modeller sonrasında Made in Space, plastik malzeme ile üretilen ilk modelin ardından metal ve diğer bazı malzeme türlerine de kaymayı planladıklarını belirtiyor. Proje ile astronotların uzay istasyonlarındaki risklerini ve maliyetleri azaltarak verimliliğin artırılması amaçlanıyor.

NASA’nın 3D yazıcılara olan ilgisi sadece bununla da sınırlı değil; Daire’nin 3D yazıcı kullanarak uzayda yiyecek üretim süreçlerinden roket motorlarına ait parça ve sentetik biyolojik malzeme üretimine kadar farklı birçok projesi geliştirilmeye devam ediliyor.