reklamı kapat

POPÜLER

NASA, astronotlara e-posta ile alet edevat gönderiyor

Günümüzün en önemli teknolojik gelişmelerinden biri olan ve birçok farklı alanda ürünler geliştirmeye olanak sunan 3D yazıcılar bu kez de bir astronotun ihtiyaç duyduğu araçları kolayca üretebilmesini sağladı.

Uluslararası uzay istasyonunda (ISS) bulunan astronot, soket anahtarına ihtiyacı olduğunu rapor edince NASA‘dan ilginç bir yanıt geldi. Gönderdiği e-posta’ya soket anahtarına ait baskı dokümanaları ve yapımını anlatan bir yazı ekleyen NASA, astronotun olduğu yerde bulunan 3D yazıcıdan istenen malzemenin üretilmesini sağladı. Direkt olarak e-posta ile bağlantı içerisinde çalışması için programlanan 3D yazıcı, gelen posta ile birlikte işe koyuldu ve bir süre sonra da istenen aletin üretimini tamamladı. Dolayısıyla astronotun herhangi bir şeyle uğraşmasına da gerek kalmadı.

Eğer 3D yazıcılar hayatımızda olmasaydı istenen malzemelerin astronotun yanına gönderilmesi aylar alabilirdi. Ayrıca böyle bir gönderim yapılması NASA’nın da büyük bir masrafa girmesine neden olurdu. 3D yazıcıyı testler dışarısında ilk defa gerçek bir görevde kullanan NASA’nın önümüzdeki dönemlerde tüm ihtiyaçları bu şekilde karşılayacağı ve 3D yazıcıların kullanımını sıklaştıracağı düşünülüyor.

YORUMLAR