reklamı kapat

POPÜLER

uzay bitkisi nasa

NASA’nın uzayda bitki yetiştirmeyi sağlayan teknolojisi kullanıma hazır

yerleştirdi. Star Trek filminin setine aitmiş gibi görünen bu bitki yetiştirme bölmesi, bitkilerin sıfır yer çekimine karşı koymasını sağlayan prototip uçuş yastıklarının içerisinde marul ve benzeri yeşil bitkiler yetiştirecek.

NASA kırmızı, mavi ve yeşil LED ışıklarının bitkilerin daha hızlı bir biçimde büyümesine yardım edeceğini belirtiyor. 30 cm genişlik ve 37 cm derinliğe kadar genişleyebilen bitki bölmesi, NASA’da konuyla ilgili çalışmalar yürüten bilim insanı Gioia Massa’ya göre “şimdiye kadar uzayda bulunan en geniş bitki yetiştirme bölmesi”.

VEGGIE projesinin aslında geçtiğimiz yılın sonlarına doğru kullanılmaya başlanması planlanıyordu, fakat alınması gerekli olduğu düşünülen bütün güvenlik önlemleri yüzünden bazı gecikmeler yaşandı. Söz konusu bölmenin şimdi nihayetinde daha fazla bitki çeşidi üretebileceği ve hatta dinlence amaçlı bahçe yapımında bile kullanılabileceği umuluyor. Söz konusu teknoloji ileride Dünya üzerindeki ortalama bir kişinin yiyecek ihtiyacını karşılamak gibi daha gözüpek projelerde de kullanılabilir.