reklamı kapat

POPÜLER

transform şekil değiştiren eşya

MIT, hareketle şekil değiştirebilen eşya üretiyor [Video]

Tangible Media Group orada bulunuşunuzu ve jestlerinizi hissedederek kullanıcının fiziksel nesnelerle uzaktan temasa geçmesini sağlayan, inFORM adı verilen bir dijital projeyi tanıtmıştı.

Söz konusu proje kullanıcının grafik arayüzleri ve elle tutulabilir arayüzleri arasında rahatça dolaşımı mümkün kılıyor. Bu da ayrıca insanların video üzerinden sohbet ettikleri bir kişiyle el sıkışabilmelerini sağlayan bir geleceği akla getiriyor. MIT şimdi de inFORM’daki konsepti ele alan ve onu dönüşebilir eşyalar yapmak için kullanan Transform adı verilen başka bir proje geliştiriyor.

Transform’un masası ilk defa Milano’daki Lexus Design Amazing‘de sergilendi. Söz konusu teknoloji birlikte hareket eden ve gerçek zamanlı jestlere karşılık veren 1000 adet pimden oluşan üç “Dinamik Şekil Ekranı” (“Dynamic Shape Displays”) kullanıyor. Dalgalanan bir biçimde hareket eden bu ekranlar teknolojiyi kullanan kişide bir tür su ya da kum hissi oluşturması için böyle tasarlanmışlar.

Projenin yaratıcılarından Sean Follmer Fast Company’ye verdiği demeçte “kontrol panelinin şekil değiştirebildiği bir araba hayal edin” diyerek heyecanını dile getiriyor. inFORM’da olduğu gibi MIT, Transform masasının da evlerin içinde ve dışında her gün kullandığımız nesneler için kullanılacak bir arayüz tasarımı için bir öncü olmasını umuyor.

VİDEO