reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Rusya

Netflix, çocuk filmi Cuties üzerinden Türkiye’de ceza aldı

Dünyanın en büyük video platformlarından Netflix, Cuties filmi üzerinden RTÜK’ten beklenen cezayı aldı. İşte detaylar;

Netflix, Türkiye’de “Minnoşlar (Cuties)” isimli yeni filmi üzerinden uzun süredir oldukça tepki çekiyordu. Çocukların merkezinde olduğu bu film sadece Türkiye değil tüm dünya genelinde çok ciddi eleştirilere maruz kalıyordu. Firmanın “11 yaşındaki Amy, kendine has tarzı ile dans eden bir dans grubuna hayran kalır ve onlara katılma umuduyla aile geleneklerine meydan okur.” şeklinde tanıttığı film için kısa süre önce Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) resmi yazıyla talepte bulunulmuştu. İşte bu talep sonrasında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), çocuk istismarı iddiasıyla tartışmalara neden olan Cuties filmiyle ilgili olarak Netflix tarafına ceza kesti. Sputnik’te yer alan uzman raporuna göre çocukların erken yaşta yetişkin yaşantısı içinde yer aldığı, istismar ve kötüye kullanım içeren bir yapımın potansiyel çocuk istismarı davranış örüntülerini ortaya çıkarabileceği değerlendirildi.

Bu yüzden de RTÜK, müzakereler sonucunda bahse konu yapımla Netflix’in, 6112 sayılı Kanun’un 8. Maddesinin 1. Fıkrasının (ğ) bendinde yer alan “yayın hizmetleri….. Çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez” hükmünü ihlal ettiği ve bu sebeple yayıncı kuruluşun söz konusu programı kataloğundan çıkarması gerektiğine oy birliğiyle karar verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix Cuties filmini Türkiye’de kaldıracak

Buna benzer hamlelerin yurt dışında da gelebilme ihtimali bulunuyor. Bu film yukarıda da dediğimiz gibi yurt dışında da çok tepki çekiyor.

İlginizi Çekebilir

Gelecekte ev işlerine yardımcı olacak ilginç robot