reklamı kapat

POPÜLER

Neuralink LOG Tasarım

Neuralink cihazı takılan hastada donanımsal ilk sorun oluşmuş

Elon Musk, sahibi olduğu Neuralink şirketiyle dikkat çekmeye devam ediyor, bugün ilk insanlı deneme hakkında bir bilgi gündemde yer alıyor.

Elon Musk tarafından kurulan şirket Neuralink, bilmeyenler için uzun zamandır insan beynini bilgisayarlara bağlayacak bir altyapı kuruyor. İnsanların yapay sinir ağları ile bilgisayar, robot ya da diğer elektronik ürünleri kontrol edebileceği düzeye getirilmesi için çalışan şirket, burada beyin / makine bağlantı için “Link” olarak geçen bir ürün kullanıyor. Link, özel geliştirilen çok hassas bir robot ile insan kafatasına entegre ediliyor. Buradan beyin sinyallerini toplayan ve bunu dışarıya, diğer elektronik cihazlara aktarabilen Link, Elon Musk tarafından bir FitBit ürününe benzetiliyor. Peki bu sistem gerçekten çalışıyor mu? Bunun cevabı evet. Geçtiğimiz aylarda ilk kez bir insana Neuralink beyin implantı takıldı. Musk’ın açıklaması ile öğrendiğimiz kadarıyla Neuralink beyin implantı takılan ilk kişi halen iyi durumda ve sadece düşünerek bilgisayara bağlı fare imlecini hareket ettirebiliyor. Hatta bunun için yakın zaman önce bir video da paylaşılmıştı. Bu videoda beynine çip takılan 29 yaşındaki Noland Arbaugh’un sadece Mario Kart oynaması gözler önüne serilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu videoya bir yorum bırakan Elon Musk, “Uzun vadede, beyin motor korteksinden gelen sinyalleri omurganın hasarlı kısmından geçirerek insanların tekrar yürümelerini ve kollarını normal şekilde kullanmalarını sağlamak mümkün olacak” demişti. Şimdi ise süreçte yaşanan donanımsal bir sorun ses getirdi. Yapılan resmi açıklamaya göre Arbaugh’ın kafasına yerleştirilen elektrot bağlantılarından bazıları dokudan geriye doğru çekilmeye başladı, bu yüzden de bağlantı sorunları (Cihaz bu yüzden daha yavaş tepki algılar gale gelmiş) yaşanmaya başladı. Firma bu sorunların önüne şimdilik farklı yazılım güncellemeleriyle geçildiğini belirtiyor ancak yüksek ihtimalle sonrası için daha farklı bir altyapı düşünülüyor. Şirket geliştirdiği cihazı Arbaugh’a yerleştirmeden önce hayvanlarda kapsamlı bir şekilde test etmişti ve böyle bir sorun yaşamamıştı. Peki şimdi neden böyle bir durum oluştu? Paylaşıma göre hayvanların beyinleri daha küçük olduğu için elektrotlar insanlarda olduğu kadar hareket etmiyor ya da kaymıyor, bu açıdan orada ciddi bir sorun olmuyor.

Elon Musk ve Neuralink çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı