reklamı kapat

POPÜLER

greenloop

New York, çöplerinden ada mı inşa edecek?

Şehir çöplükleri sadece iklim değişikliğinin en önemli etkenlerinden bir olan metan gazını ortaya çıkarmakla kalmıyor, çöplerin toplanma, ayıklanma ve dönüşüm süreçleri de çevreye ciddi zararlar veriyor. Present Article firması, şehirleri ekolojik ve kültürel açılardan ciddi şekilde dönüştürebilecek bir ada projesiyle, bugün büyük şehirlerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan çöplük alanlarına çözüm getirmeyi öneriyor.

Green Loop adı verilen proje, üzerlerinde gübre üretim alanları ve parklar bulunan insan yapımı 10 adadan oluşuyor. Her ilçenin çöpleri için bir ada yapılmasını öneren projede, organik atıkların gübreleştirme alanlarında işlemden geçirilmesi ve gübrenin tren gibi taşıtlarla kırsal alana gönderilmesi planlanıyor.

greenloop
Dahası adaların işlevi gübre yapımından ibaret değil. New York gibi her yeri betonla kaplı bir ortamda adaların şehir sakinlerine 125 hektar yeşil alan sağlayabileceği öngörülüyor. Gübre üretim alanının üzerine kurulacak parklar, eğitim tesislerinden hobi bahçelerine ve kayak alanlarına kadar pek çok aktivite alanını kapsayacak.

greenloop
Mimari olarak adadan çok iskele benzeri bir yapıya sahip olan Green Loop, radikal bir proje olsa da gerçek hayata uygulanabilirliği bir hayli yüksek. Şu anda projenin aşması gereken tek engel yeterli fon toplayabilmek; Present Architecture ise şehir halkının desteğiyle ilgili mercilerin harekete geçirilebileceğini düşünüyor.

Green Loop projesi, çöplerle baş etmek için yılda 300 milyon dolardan fazla harcama yapan tüketim beşiği New York için tasarlanmış olmakla birlikte, uygulanması ve başarılı olması durumunda dünyadaki tüm metropollerin çöplerle mücadele şeklini ve küresel ısınmaya olan katkısını ciddi biçimde etkileyebilir.

YORUMLAR