reklamı kapat

POPÜLER

Nike Vapor Carbon Elite Cleat

Nike, atletlere özel ayakkabısı için 3D yazıcı teknolojisini kullandı [Video]

Nike, özellikle atletlerin daha hızlı koşabilmesini sağlayan yeni ayakkabı modeli Vapor Carbon Elite Cleat için 3D yazıcı ile üretilen parçalar kullandı. Ayakkabının ilk defa şubat ayında Amerika’nın en büyük spor organizasyonu olarak kabul edilen Super Bowl’da sporcular tarafından giyileceği Nike tarafından duyuruldu.

Vapor Carbon Elite Cleat’in tasarım aşamasında 1996 olimpiyatı altın madalya sahibi koşucu Michael Johnson ile çalışan Nike tasarım ekibi, sıfır noktası olarak koşucuların sprinte başlamadan hemen önceki duruşlarını ele aldıklarını belirtiyor. Sıfır noktasında meydana gelebilecek kaymayı önlemek için, V Plate adı verilen özel taban, 3D yazıcı teknolojisi kullanılarak üretildi.

Nike, 3D yazıcı teknolojisi kullanılmasaydı tasarımın bu kadar hızlı gerçekleşebilme ihtimalinin olmadığını belirtiyor. Geleneksel prototip yöntemlerinin kullanılması ile benzer sonuçları elde edebilmenin yıllar alabileceği de yine açıklamalar arasında yer alıyor. Üretim ve tasarım maliyetlerinin azaltılmasına oldukça katkısı bulunan teknolojinin, ayakkabıların satış fiyatına olumlu bir etkisi olup olmayacağı ise şimdilik bilinmiyor.

nike-3d-2 nike-3d-1

VİDEO

YORUMLAR