reklamı kapat

POPÜLER

Nintendo Switch’i kırmayı başardılar

Konsolların piyasaya sürüldükten yıllar sonra kırılmasına alışığız. Ancak iddialar doğruysa Nintendo’nun göz bebeği Switch, henüz piyasaya sürülmesinin üzerinden çok kısa bir süre geçmesine rağmen kırıldı.

qwertyoruio isimli hacker grubunun daha önce iOS 9.3’te bulduğu bir açık, bu kez de Nintendo Switch’te karşısına çıktı. Nintendo Switch bilindiği üzere kısmi olarak internet deneyimi sunuyor. Twitter ve Facebook’a bağlanan ve Wi-Fi noktalarıyla bağlantı kuran internet arayüzü, Apple’ın WebKit’i sayesinde çalışıyor. Nintendo’nun eski bir sürüm kullanması nedeniyle iOS 9.3’te bulunan açık kullanılarak Nintendo Switch’e izinsiz olarak erişim sağlandığı ifade ediliyor.  Apple bu sorunu uzun zaman önce farkettiği için iOS cihazlarında bu açık bulunmuyor. Fakat Nintendo’nun göz göre göre uzun zaman önce ortaya çıkarılan bir açığa sahip versiyonu kullanması, Switch’in piyasaya sürülme sürecinin aceleye getirildiğini net şekilde ortaya koyuyor.

Peki bu durum son kullanıcı için ne anlam ifade ediyor? Aslına bakılırsa bu hack son kullanıcı için tehdit olarak görülmüyor. Çünkü söylenenlere göre açığı kullanarak Switch’in yönetici yetkisini ele almak veya hassas verilere ulaşmak mümkün değil. Bu nedenle konsol sahipleri rahat bir nefes alabilirler. Nintendo’nun kısa süre içerisinde bir güncelleme yayınlayarak açığı kapatması bekleniyor.