reklamı kapat

POPÜLER

Stokları tüketen Nintendo Switch’in üretimi ikiye katlanıyor

Geçtiğimiz günlerde bizim de incelemesini yaptığımız Nintendo Switch için işler bir hayli yolunda gidiyor. Hatta o kadar yolunda gidiyor ki Nintendo üretimi ikiye katlamaya karar verdi.

3 Mart’ta çıktıktan sonra ilk iki gün kıyaslamalarında Nintendo tarihinin en çok satan oyun konsolu olmayı başaran Switch, mart ayını yarılamamızla beraber 1,5 milyondan fazla satarak stokları da neredeyse eritti. Dağıtıcılar 300 dolar fiyat etiketine sahip olan bu oyun konsolunun stokları yenilemesini beklerken üçüncü parti kuruluşlar da fiyat etiketinde bir “düzenleme” yaparak konsolu daha pahalı bir etiketle satmaya başladı bile. Wall Street Journal’ın yayınladığı habere göre ise Nintendo, Switch’in satış başarısından dolayı konsol için planladığı üretim sayısını ikiye katlamaya karar verdi.

Nisanda başlayacak olan finansal yıldan itibaren Nintendo en az 16 milyon Switch üretmeyi planlıyor. İlk planlara göre bu sayı yaklaşık 8 milyon civarındaydı. Mart sonuna kadar 2 milyon Switch satışına ulaşmayı hedefleyen Nintendo’nun satışlarının 2,5 milyonu bulabileceği de tahminler arasında.

Nintendo’nun Switch satışlarında herhangi bir düşüş olmazsa Wii U’nun hayal kırklığı yaratan satış rakamını kısa sürede geride bırakması işten bile değil. 2012 yılı sonunda çıkan Wii U yaklaşık 13,5 milyon satmıştı. Firmanın popüler mobil konsolu 3DS ise 2012’den bu yana 65 milyonun üstünde sattı. Switch’in hem masaüstü hem de mobil konsol olduğu göze alınınca firmanın en çok tercih edilen cihazı olup olamayacağını ise zaman gösterecek.