reklamı kapat

POPÜLER

1 milyon dolar destek alan elektrikli otomobil projesine dev ortak

İlk adımda sadece bir hayal olan proje seri üretime geçiş sürecinde artık Siemens gibi bir devin desteğini arkasına aldı.

Geçtiğimiz yıl içerisinde Kickstarter ve Indiegogo platformlarında elektrikli otomobil projelerini tüm dünyanın karşısına çıkartan ve kısa sürede prototip versiyonuyla 1 milyon doların üzerinde destek almayı başaran İsveç merkezli Uniti, günümüzde seri üretim geçiş sürecine hazırlanıyor. Çevre kirliliğinin artmasında ötürü elektrikli otomobillerin, özellikle küçük sınıfların metropollerde hayat kurtarıcı bir etmen olduğunu düşünen Uniti ekibi “Dünyayı kurtarmaya geliyor” sloganıyla kullanıcılarla buluşturduğu aracı için bugün oldukça önemli bir anlaşmaya imza atttığını duyurdu.


Elektrik enerjisinin yanı sıra otomobillerinde otonom sürüş teknolojisini de kullanıcılarla buluşturmak isteyen Uniti ekibi, dünyanın en büyük teknoloji tedarikçilerinden Siemens ile masaya oturarak bunun gerçeğe dönüşmesi için önemli bir adım attı. Uniti’yi tüm yetenekleriyle birlikte toplamda 22.000 dolarlık bir etiket fiyatıyla kullanıcılarla buluşturmak isteyen ekip seri üretimin otonom sürüş teknolojisiyle ortak yapılacağı tesisi ve teknolojiyi Siemens ile birlikte geliştiricek. Prototipten üretime olan süreci iki yıl içerisinde tamamlamayı planlayan ekip ilk teslimatları 2019 yılında yapmak istiyor. Ortaklıkla ilgili açıklamalarda bulunan Uniti CEO’su Lewis Horne; “Siemens ile gerçekleştirdiğimi ortaklık bizim uzun dönem planlarımız için çok önemli. Artık gerçekten etkileyici bir otomobil üretmek için bir şansımız var. Robotlar tarafından sürdürülecek olan üretim bandı sürecimiz günde 22 saat devam edecek.” diyerek üretim tesisinin yılda 50 bin otomobil üretebilecek seviyede olduğunu belirtti.