reklamı kapat

POPÜLER

Rivian

Dev destek ile roller değişecek; Ford ve Rivian artık yol arkadaşı!

Amerika’nın yükselen isimlerinden Rivian, Ford tarafından yapılan dev yatırım desteğiyle planlarını çok daha seri şekilde hayata geçirebilecek.

Advertisement

Tesla’nın hazırlığı içerisinde olduğu elektrikli pickup modeli öncesinde ortaya çok iddialı rakiplerin çıktığına şahit olduk. Kasım 2018’de R1T modeliyle büyük sükse yapan Amerika merkezli Rivian Automotive, gerek teknik gerekse tasarım karakteri olarak zihinlerde yer edinmeyi başardı. Bu modelinde 645 kilometre menzil gibi oldukça önemli bir iddia ortaya koyan şirket, seri üretime geçiş sürecini ise henüz bir girişim niteliğinde olduğu için uzun vadeye yaymak durumunda kalmıştı. İlk teslimatlarını 2020‘ye yetiştirmeye çalışan Rivian yönetimi için artık süreç çok daha kolay ilerleyecek. Bunun nedeniyse bugün yapılan sürpriz bir açıklamayla Ford gibi bir dev tarafından 500 milyon dolarlık yatırım desteğinin alınmış olması.

Rivian

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anlaşmanın getirileri

Aslında Rivian ekibinin böyle büyük bir yatırım desteği alması pek çok kişi için sürpriz sayılmaz. Buradaki “yumurtanın” bizlere sürpriz oyuncağıysa, içerisinden Ford’un çıkması oldu diyebiliriz. Özellikle Amerikan basınında bir süredir General Motors ile sürdüğüne dair detayların ortaya çıktığı görüşmelerin ezeli rakibe yönlenmiş olması da, sunulan şartların daha iyi olmasına bağlanıyor. Bu stratejik yatırım desteğinin Ford cephesinden karşılığı da fazlasıyla önemli olacağına hiç şüphe yok. Yapılan açıklamalara baktığımızda Rivian’ın geliştirdiği platform ve altyapı elemanlarının önümüzdeki süreçte Ford’un elektrikli modellerinde kullanılacak olması madalyonun diğer yüzünde yer alan önemli noktalar arasında. Ford’un halihazırda geliştirme içerisinde bulunduğu Mustang tabanlı elektrikli SUV ve yine elektrikli F-150 için kendi mühendisliğini kullanacağını ayrıca belirttiğini de söylemeden geçmeyelim. Gerçekleştirilen bu 500 milyon dolarlık yatırımla birlikte tesisini de bir üst seviyeye çıkartacak olan Rivian, yılda 250.000 adedi bulacak üretim rakamlarına çıkmayı hedefliyor.

İlgili video

Rivian R1T