reklamı kapat

POPÜLER

Uniti One

300 kilometre menzil; Uniti One seri üretim özellikleri ve fiyatı netleşti

Önümüzdeki yıldan itibaren ilk teslimatları yapılacağı duyurulan Uniti One, farklı tasarımını iddialı performans özellikleriyle yola aktaracak.

Bağışlarla hayat bulan otomobil olarak hafızalarımızda yer edinen Uniti One, geçtiğimiz yıldan beridir kademeli olarak adından söz ettirmeyi başarıyor. İsveç merkezli bir ekip tarafından geliştirilen ve kompakt yapısına rağmen sunduğu özelliklerle dikkat çeken elektrikli otomobil, macerasına artık seri üretim formuyla devam edecek. Resmi satış süreciyle birlikte kullanıcıların sahip olacağı teknik özellikleri de bu kapsamda netleşen modelin ilk teslimatları önümüzdeki yılın ilk yarısına kadar yapılmış olacak. Şirketin planlamalarına baktığımızda ise sipariş sürecinin İsveçle birlikte ilk olarak İngiltere‘de hizmete açılacağını da görüyoruz.

Uniti One teknik özellikleri

One modelinin seri üretime geçmesiyle birlikte iki farklı versiyon üzerinden tercih edilebileceği de netlik kazandı. Giriş seviyesi olarak nitelendirebileceğimi pakette 12 kWh’lık batarya paketiyle gelen otomobilin 150 kilometrelik menzil değeri olacak. Bir üst paketi satın alan kullanıcılar ise beraberinde 24 kWh kapasiteli batarya sayesinde 300 kilometre gibi gayet tatminkar bir menzile sahip olacak. Otomobilin üst seviye altyapı desteği sayesinde hızlı şarj desteği de kullanıcılarını memnun edecek gibi görünüyor. 50 kW kaynaklı bir şarjla sadece 10 dakikada 100 kilometre kat edebilme özelliği bu noktada fazlasıyla işlevsel. 300 km menzilli bataryayı yüzde 20’den yüzde 80’e getirmek ise sadece 17 dakika sürecek. Sadece 600 kilogram ağırlında olan Uniti One için paylaşılan performans verileri ise bizlere 0’dan 100’e 9,9 saniyede erişebildiğini ve maksimumda 120 km/s hıza çıkabildiğini söylüyor. İleri seviyede elektronik sürücü destek asistanını da beraberinde getirecek olan model yurt dışında yaklaşık 19.000 dolara satışa sunulacak.

İlgili video