reklamı kapat

POPÜLER

Nintendo’nun yok satan konsolu Switch’e “çalıntı tasarım” davası

11 Ağustos 2017

Nintendo‘nun stokları anında eriten, büyük bir satış başarısı yakalayan ve takibinde firmanın yüzünü güldüren hibrit konsolu Switch için Nintendo’ya patent ihlali davası açıldı. Davacının beyanına göre Switch’in tasarımı kendi cihazlarının tasarımına çok benziyor.

Nintendo’nun Switch yüzünden ne zaman dava edileceğini merakla bekliyorduk ki o gün geldi. Sebebini de hemen söyleyelim. Bildiğiniz gibi Switch hibrit bir konsol. Yani özel platformuna oturttuğunuzda oyunları televizyondan oynayabileceğiniz gibi, tablet kısmını platformdan çıkarıp iki yanına Joy Con’ları takarak mobil kullanımda da bulunabilirsiniz. Haliyle ilk “oyun tableti” olmayan Switch’in başarısı birilerinin sinirlerine elbette bir noktada dokunacaktı. Bu konuda harekete geçen firma Wikipad‘in geliştiricisi Gamevice oldu.


Wikipad’in ne olduğunu hatırlamıyor ya da bilmiyorsanız kısaca hemen açıklayalım. Wikipad, Anroid işletim sistemli bir oyun tableti. Ancak elbette Gamevice’ın dava açması için kullandığı tek ürün değil. Gamevice aynı zamanda telefon ve tabletler için geliştirilmiş aksesuara da sahip. Tabletin her iki yanından “tutturulan” aksesuar, Joy Con’ları tasarım açısından andırmıyor da değil. Ancak çalışma dinamikleri farklılık gösteriyor.

Gamevice, Nintendo’nun kendine ait olan patentleri ihlal ettiğini öne sürüyor ve tabii ki zararın karşılanmasını, Nintendo Switch satışlarının da yasaklanmasını talep ediyor. Konuyla ilgili taraflardan henüz açıklama gelmedi ancak Gamevice’ın resmi şikayetine buradan ulaşabilirsiniz. Nintendo Switch incelememizi de buradan okuyabilirsiniz.

YORUMLAR