reklamı kapat

POPÜLER

Sır gibi saklanan sıra dışı konsol gün yüzüne çıktı: Nintendo Switch [Video]

20 Ekim 2016

Nintendo’nun NX kodlu yeni konsolunu uzun zamandır büyük bir heyecanla bekliyorduk. Sır gibi saklanan konsol üç dakikalık videosuyla sonunda tanıtıldı. Nintendo Switch ile konsol alışkanlıklarını “değiştirme” zamanı geldi.

Nintendo’nun iyi bildiği bir konu varsa o da taşınabilir oyun konsolu yapmak. GameBoy’lardan 3DS’lere uzanan yolculukta firmanın taşınabilir konsollara verdiği önem aşikar. Akıllı telefonlarla olan problemlerini de yavaş yavaş aşan Nintendo’nun yeni konsolu Switch ise bir oyun konsolunun sunabileceği hemen her oynanış kombinasyonunu sunuyor. Kısacası Nintendo mobil oyun dinamiklerini sıfırdan yazıyor.

Nintendo Switch’in televizyona bağlanabilen bir konsol mu olmasını istiyorsunuz? Hiç problem değil. Alıp, dışarı çıkabileceğiniz taşınabilir bir şey mi arıyorsunuz? Oldu bilin. Tek bir kumanda ile iki kişi oyun keyfi mi yaşamak istiyorsunuz? O da cepte. Mobil olarak başladığınız oyuna televizyona bağlanıp devam da edebilirsiniz. Üstelik bunun için Nintendo’nun ürettiği bir telefonu almanıza da gerek yok çünkü Switch bunu yapabiliyor.

nintendo-switch3

TAK DEĞİŞTİR, TAK ÇALIŞTIR

Nintendo Switch uzun zamandır gördüğümüz en ilginç konsollardan biri. Modüler yapısı sayesinde masaüstü konsolken bir anda portatif bir cihaza dönüşebiliyor. Sağında ve solunda kumandalar olan dev bir ekranken özel dock’una oturttuğunuzda salonunuzda keyifle oynayabileceğiniz bir cihaz olan Switch’in oyun kumandası ise daha da ilginç. Dock’un sağına ve soluna takılan Joy-Con‘lar (Joy-Con R ve Joy-Con L) çıkarıldığında Wii U’nun kumandası misali iki mini kumandaya dönüşüyor. Dev ekran da arkasında yer alan stant sayesinde mini bir oyun tableti oluyor. Böylelikle dışarda karşınıza koyduğunuz ekranda oyunu Joy-Con’larla rahatlıkla oynayabiliyorsunuz. Tabii kumandaları ayrı ayrı kullanınca oldukça küçük kaldıklarını belirtelim.

joy-con1
Dilerseliz Joy-Con’ları bağımsız kullanabilir ya da Joy-Con Grip isimli parçaya takarak standart kumanda gibi oyun keyfini sürebilirsiniz. Joy-Con’lar tek kişilik bir oyunda birbirinden bağımsız çalışabildiği gibi co-op oyunlarda arkadaşınızla da oynamanızı sağlıyor. Ancak bu noktada ikiye bölünmüş minicik kumanda ne kadar rahat kullanılır orası muamma. Ancak Nintendo’nun mutluluğun paylaştıkça çoğalacağına inancı tam. Bir de Nintedo Switch Pro kumandası var. Standart konsol kumandası da diyebiliriz. Switch Pro’da işin eğlencesi bir parça baltalanıyor bizce.

nintendo-switch5

RETRO’YA DOYAMAYANLAR

Nintendo denir denmez akla gelen şeylerden biri de oyun kartuşları. Nintendo Switch de bundan mahrum kalacak değil. Cihaz modern tasarımına karşın kartuş oyunlarla çalışıyor. Açıkçası bunun hoş bir seçim olduğuna inanıyoruz. Nintendo konsolunda Mario ya da Zelda oynarken oyun diskleri yerine kartuş kullanmayı tercih ederiz. Nintendo Switch’in 3DS kartuşlarını desteklemeyecek olması ise olası.

nintendo-partners
Cihaz her ne kadar kartuş sistemini kullanıyor olsa da özel üretilmiş NVIDIA Tegra işlemciden güç alıyor. “Altı üstü Mario, Zelda oynanacak sonuçta” diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira Nintendo pek çok oyun geliştiricisi ve yayıncısı firmayla anlaştığını da duyurdu. Activision, Capcom, EA, Ubisoft ve Bethesda‘nın da dahil olduğu 48 firmadan bahsediyoruz. Kısacası Nintedo dersine iyi çalışmış.

Tanıtım videosundaki bir diğer ilginç detay ise e-spor vurgusuydu. Splatoon oyunu oynayan iki takım sahada yerini alıp tabletlerini dock’a taktı ve Switch Pro ile oyunun başına oturdu. Nintendo’nun Switch ile ilgili çok büyük planları olduğunu gösteriyor bu aynı zamanda.

nintendo-switch2

ŞEKİLDEN ŞEKİLE

Nintendo Switch’i şekilden şekile sokarak oynayabileceğiniz durumları özetle sıralamak gerekirse öncelikle dock’a oturttuğunuz tabletle sıradan bir konsol gibi hareket eden Switch’in keyfini televizyon üzerinden sürebilirsiniz. Tableti dock’tan çıkarıp her iki kenarına Joy-Con’ları monte ederek bir tablet/konsol’a dönüştürebilirsiniz. Tableti tek başına bırakıp her bir Joy-Con bir elinizde oyun oynayabilir ya da Joy-Con’u kendi aparatına yerleştirip klasik kumandaya dönüştürebilirsiniz. Co-op oyunlarda Joy-Con’lardan birini arkadaşınıza verip oyun keyfini sürebilirken iki adet Switch’i bir araya getirip dört kişilik mini bir oyun partisi de düzenlemek seçenekler arasında.

Beş farklı oynanış şekli saydığımız Nintendo Switch’in çıkması için sabırsızlanıyoruz. Ancak ne yazık ki bu modüler konsol Mart 2017‘den önce çıkmayacak.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Sır gibi saklanan sıra dışı konsol gün yüzüne çıktı: Nintendo Switch [Video]” için 2 cevap

  1. Hakan dedi ki:

    Fikir çok mu yenilikçi? Bence pek değil. Devamlılık zaten Microsoft’un Windows 10 tablet ve telefonlarda yaptığı bir özellikti. Telefon veya tableti docka bağlayarak full windows deneyimi yaşıyordunuz. Multiplayer ise Apple Tv ile iPhone cihazlar arasında oluyordu. Bu özellikleri gerçek bir oyun konsolu olmayan portatif bir cihazda toplamak ne kadar yenilikçiyse, bu cihaz o kadar yenilikçi.

    Giriş-Orta grafik seviyesindeki oyunlar artık telefonlarda ve televizyonlarda bile oynanabiliyor. Zaten Nintendo’nun yapmak istediği ortalığı kasıp kavuran bir sistem canavarı da değil. E o zaman bu cihaz hayatımızdaki hangi boşluğu dolduruyor? Cep telefonları artık büyüdü. Çözünürlükler zirvede. App mağazalarında konsol kalitesinde tonla oyun var. Eve geldiğinde ise ps4/xbox/pc ve bunlar için devasa bir oyun içeriği karşımıza çıkıyor. Başka bir detay, artık neredeyse çoğu içeriğin stream ve download edildiği bir dünyada, kartuş veya cd gibi medya ortamları ile yaratılmaya çalışılan retro hava, belirli kitleye hitap etmekten öteye geçmeyecektir.

    Sonlandıracak olursak, oyun geliştiricilerle yıldızının barışması, geliştiricilerin bu platforma gelecek olmaları güzel. Fakat üzülerek söylüyorum ki bu ürünün popüleritesi Wii U’yu geçemeyecek ve kendi fan kitlesi dışına çıkmayacak. Nintendo’nun artık portatif konsol üretmekten çıkıp yazılım olarak diğer platformlarda boy göstermesi gerekiyor. Değilse elindeki markalaşmış oyunlardan da olması kuvvetle muhtemel. Önümüzdeki senelerde bu stratejisinin sonuçlarını göreceğiz. Bakalım kendi sınırları dışına çıkabilecek mi yoksa yine çöp bir cihazla mı karşı karşıyayız 🙂

  2. Murat dedi ki:

    Sega mı olsun yani? Bence donanımı sattıran oyunlardır. 3. parti oyunları her yerde oynarsın haklısın fakat Zeldayı falan oynayamazsın.