reklamı kapat

POPÜLER

nissan Brain-to-Vehicle
Brain-to-Vehicle
Brain-to-Vehicle

Nissan’dan kazaları önlemek için “zihin okuyan” teknoloji [Video]

Nissan, CES 2018‘de tanıtmak üzere geliştirdiği teknolojiyle sürüş deneyimine yeni bir boyut kazandırıyor. Brain-to-Vehicle teknolojisiyle aracınız zihninizi okuyor.

Her ne kadar kulağa potansiye bir Black Mirror bölümü gibi gelse de Nissan oldukça ilgi çekici yeni teknolojisini kullanıcıların beğenisine sundu. Brain-to-Vehicle ya da B2V olarak adlandırılan bu teknoloji ile sürücü ve araç arasındaki etkileşim dinamikleri değişiyor. “Otonom sürüş denildiğinde pek çok kişi oldukça sınırlı bir gelecek vizyonuyla hareket ediyor. İnsanların tüm kontrolü makinelere bıraktığı bir gelecekten ziyade B2V ile tam tersini gerçekleştirmek mümkün. İnsan beyninden gelen sinyalleri sürüşe yansıtan teknoloji, çok daha keyifli ve heyecanlı bir deneyimin kapılarını aralıyor.” diyen firma bu teknolojiyi CES 2018’de göstermeye hazır.

Brain-to-Vehicle
Brain-to-Vehicle

Zihin okuyan teknoloji

Sürücünün ani manevra, fren ya da herhangi bir ani hareketini algılayabilen arayüz, araca yarı otonom bir kabiliyet kazandırıyor. Yapılmak istenen manevraya da 0,2 ile 0,5 saniye arası daha hızlı başlamak mümkün oluyor. CES 2018’de gösterilecek olan sürümün söz konusu teknolojinin son aşaması olmadığı kaydedilirken, pratikte uygulamaya geçilmesinin 5-10 yıl alabileceği belirtiliyor. Yani bir erken sürüm versiyonu gösterilecek. Sürücü asistanı teknolojilerine sınıf atlatabilecek olan bu sistem, daha kolay bir sürüş deneyiminin de kapılarını aralıyor. Sürücünün rahatsız olması durumunda yapay zeka bunu da algılayarak sürüş dinamiklerini değiştirebiliyor. Benzer bir kullanımın aracın iç mekanındaki değişimler için de geçerli olabileceği belirtiliyor.

Video