reklamı kapat

POPÜLER

2019 Nobel Barış Ödülü Adayı

Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen 16 yaşındaki genç

2019’un Nobel Barış Ödülü için aday gösterilen isimler arasında çok dikkat çekici biri bulunuyor. 16 taşındaki Greta Thunberg ile tanışın.

2019 Nobel Barış Ödülü için adaylar gösterilmeye devam ediliyor. Halihazırda 301 adet adayın bulunduğu bu özel ödül için adaylar arasından bir isim dikkat çekiyor: İsveçli Greta Thunberg. Lise öğrencisi olan Thunberg bir iklim eylemcisi. Asperger bozukluğu olan Thunberg, gerçekleştirdiği eylemlerle dikkat çekmeyi başaran isimlerden biri oluyor. İlk eylemini geçtğimiz ağustos ayında İsveç parlamentosunun önünde gerçekleştiren Thunberg bir “okul grevi” başlatmış. O günden bu yana düzenli eylemler düzenleyen Thunberg, dikkati iklim değişikliğine çekiyor. Davos’ta liderlere de konuşma yapan Thunberg, “İklim değişikliğinde başarısızlığa uğradığımızı kabul etmemiz gerekiyor.” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En genç kazanan olabilir

Üç Norveçli milletvekili tarafından aday gösterilen Thunberg, ödülü kazanması durumunda da Nobel Barış Ödülü tarihinde bir ilki gerçekleştirebilir. Bundan önce ödülü kazanan en genç isim, 17 yaşındaki Pakistanlı Malala Yousafzai olmuştu. Thunberg aday olduğunu duyduğunda ise minnet ve onur duyduğunu Twitter hesabı üzerinden duyurdu.

Kitleleri etkileyen Thunberg, her cuma İsveç parlamentosu önündeki eylemlerine devam ediyor. Thunberg, dünyanın dört bir yanındaki gençleri de benzer bir harekete davet ediyor. Thunberg’ün geçtiğimiz ay YouTube’da da yerini alan bir TED konuşması bulunuyor. İklim değişikliği üzerine yaptığı konuşmaya buradan ulaşabilirsiniz.

301 adayın 223’ünün bireysel, 78’inin ise organizasyon olduğu Nobel Barış Ödülü, kazananını ekim ayında açıklayacak.

İlginizi çekebilir

Evrenin kaydedilen “sesi”