reklamı kapat

POPÜLER

Hamdi_Ulukaya
Hamdi_Ulukaya
Hamdi_Ulukaya

Türk iş adamına iş dünyasının Nobel ödülü

ABD’nin en hızlı büyüyen gıda şirketlerinden Chobani’nin kurucusu ve CEO’su Türk iş adamı Hamdi Ulukaya, iş dünyasının Nobel’i Oslo Business for Peace Ödülü’ne layık görülen 3 liderden biri oldu.

Oslo Business for Peace Ödülü, şirket başarılarının vazgeçilmez bir unsuru olarak sosyal ve çevresel etki yaratmayı kendilerine amaç edinmiş, etik ve sorumlu iş yapmanın öneminin savunucusu ve bu anlamda olağanüstü örneklere imza atarak çevrelerine ilham veren iş dünyası liderlerine veriliyor.

Bu yıl Hamdi Ulukaya ile birlikte ödül alacak diğer liderler, Dubai merkezli CTG-Committed To Good CEO’su İngiliz Alice Laugher ve Kamerun merkezli GiftedMom’un kurucu ortağı Dr. Agbor Ashumanyi Ako oldu. Geçtiğimiz yıllarda Norveç Prensi Haakon’un katılımıyla gerçekleşen ödül töreni, bu yıl 14-15 Mayıs’taki 2019 Oslo Business for Peace Zirvesi’nin ikinci günü öğleden sonra düzenlenecek.

Daha önceden bu ödülü hangi isimler aldı?

Oslo Business for Peace Ödülü, Business for Peace Vakfı tarafından bu yıl onuncu kez dağıtılıyor. Ödülü daha önce kazananlar arasında Virgin CEO’su Sör Richard Branson, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk ve Unilever CEO’su Paul Polman gibi isimler yer alıyor. Barış ve ekonomi alanlarında Nobel ödülü sahibi jüri üyelerinden oluşan Ödül Değerlendirme Komitesi, bu yıl adı geçen üç lideri ödüle layık gördü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hamdi Ulukaya hakkında bilgi

Hamdi Ulukaya, ABD’de yoğurt üretimi yapan en büyük şirketlerden Chobani’nin kurucusu ve CEO’sudur. Şirketin 2 binden fazla çalışanı bulunmaktadır. Çalışanların yüzde 30’unu ABD’de yasal olarak bulunan göçmen ve sığınmacılar oluşturmaktadır. Ulukaya, herkese kucak açan ve yükselme fırsatı sunan bir kurum kültürünü yerleştirmiş, inovatif kâr paylaşım ve doğum izni programlarını uygulamaya koymuştur. Ulukaya, küresel sığınmacı krizinin çözümlenmesi noktasında özel sektörü harekete geçirmeye yönelik olarak, iş dünyasında liderlik rolü de üstlenmiş bulunmaktadır.

Ulukaya, ödülle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Büyük onur duydum ve bu ödülü Chobani’de çalışan herkes adına gururla kabul ediyorum. Şirketlerin sadece kâra değil, insana odaklandığı bu yeni iş yapma biçimi ve dünyayı daha güzel bir yer kılma çabasının, her modern şirketin temelini oluşturması gerektiğine inanıyorum. CEO’lar olarak bizim daha fazlasına ihtiyacımız yok, daha fazlasını yapmaya ihtiyacımız var. Bir yerde bir adaletsizlik gördük mü sesimizi çıkarmalıyız. Problemleri çözebilecek araç ve kaynaklarımız olduğunda onları kullanmalıyız.”

Erzincan’ın küçük bir köyünde dünyaya gelen Ulukaya’nın ailesi süt üreticisiydi. Ürettikleri sütlerden çeşitli süt ürünleri yapıyorlardı. Ulukaya, cebinde az bir miktar parayla ABD’ye geldi, kardeşiyle birlikte beyaz peynir üreten bir şirket kurarak para kazanmaya başladı. Sağlıklı gıdayı daha erişilebilir kılmak amacıyla 2007’de Chobani’yi kurdu. Chobani, 5 yıl içinde 1 milyar dolar ciroya ulaşarak, ABD’nin en hızlı büyüyen gıda şirketi haline geldi.

İlgili video

Chobani yoğurt tanıtım videosu