reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei’nin kurucusundan Türk profesör Erdal Arıkan’a Onur Ödülü

Huawei‘nin kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei, Türk profesör Dr. Erdal Arıkan’a gerçekleştirilen özel bir törenle Onur Ödülü verdi.

Advertisement

Huawei’nin Shenzhen merkez ofisinde düzenlenen törende, firmanın kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei, Prof. Dr. Erdal Arıkan’a Onur Ödülü takdim etti. Arıkan’ın ödülü almasında rol oynayan nokta ise, 5G Polar Kodları ile ilgili çalışmaları başta olmak üzere, iletişim teknolojilerine yönelik önemli katkıları oldu. Büyük önem taşıyan 5G özelindeki araştırmalar, iletişim sektörü için öne çıkan başlıklardan biri. Onlarca yıllık bilimsel araştırmanın sonucunda ulaşılan teorik keşifler, teknolojik gelişimlerin rotasında belirleyici oluyor. 5G iletişim teknolojileri her geçen gün gelişirken, Prof. Erdal Arıkan’ın Polar Kod çalışmaları veri transferinin güvenilir, tutarlı ve azami seviyede hızlandırılması açısından yepyeni bir yaklaşım sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Polar Kodlar

Polar Kodlar, belli bir bant genişliği üzerinde verinin sıfır hata ile gönderilebileceği, maksimum teorik limite yaklaşılabilmesini sağlayan yegane kodlar olarak öne çıkıyor. Bu anlamda söz konusu durum, 5G iletişim performansını önemli ölçüde geliştirirken, aynı zamanda kodlama karmaşasını da önemli bir ölçüde azaltarak enerji tasarrufu yapmayı mümkün kılıyor. Arıkan’ın Polar Kod çalışmalarının, iletişim endüstrisini neredeyse kökten değiştirdiği belirtiliyor. 3GPP’nin 2016 yılında Polar Kodları 5G NR (New Radio) kontrol kanalları için, resmi kodlama yöntemi olarak kabul ettiği de kaydediliyor.

Ödül töreninde Prof. Dr. Erdal Arıkan’a Monnaie de Paris (Paris Darphanesi) tarafından tasarlanan ve üretilen, üzerinde dünyayı ileriye taşıyan yeni iletişim teknolojilerinin önemini simgeleyen kırmızı bir bakara kristali ile Zafer Tanrıçası’nın tasvir edildiği özel bir madalya sunuldu.