reklamı kapat

POPÜLER

Huawei VLC

VLC’nin kullanıcıları üzecek Huawei yasağı

VLC, Huawei kullanıcılarını üzecek bir açıklamaya imza attı. Marka, uygulamanın kara listesine girmiş durumda.

VideoLAN, geçtiğimiz gün Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla beraber Huawei kullanıcılarına artık VLC’yi Play Store’dan indiremeyeceklerini duyurdu. Bildiğiniz gibi ücretsiz sunulan bu uygulama ses ve görüntü oynatmayı sağlıyor. Uygulamanın Çinli telefon devi için yasaklanmasının ardında ise markanın agresif pil koruma yöntemleri yer alıyor. Kullanım süresini artırmak için arka plandaki uygulamaları tamamen kapatan Huawei marka telefonlar, uygulamanın arka planda müzik çalma özelliğini de engellemiş oluyor. Ancak kullanıcılar bu agresif pil koruma uygulamasından haberdar olmadığı için Play Store üzerinden uygulamayı suçluyor. Hal böyle olunca VideoLAN çözümü uygulamayı kaldırmakta bulmuş.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni modeller için geçerli

Bu sorunun EMUI 5.1 versiyonunda olmadığı ancak üstü arayüz modellerinde yaşandığı belirtiliyor. Bu sebeple EMUI 5.1 üzerindeki arayüz giydirmeleri yapan yeni modellerde yasaklama geçerli. Yani P20 Pro modeli için uygulamayı indirmek mümkün değil. Haliyle telefonunuz Android 8.0 güncellemesi alırsa ve arayüz EMUI 8.0’a yükseltilirse uygulama o modeller için de mağazadan kalkacak.

Tabii uygulamanın mağazadan kalkması erişimden tamamen kalkması anlamına gelmiyor. Eğer uygulamayı kullanmak istiyorsanız telefonunuzdan VideoLan sitesine girerek uygulamanın APK’sını yükleyebilir ve kendi başınıza da telefona kurabilirsiniz. Tabii bunu yapmadan önce “Bilinmeyen Kaynaklar”dan indirmeleri açmanız gerekiyor. Bu ayarı da Ayarlar kısmında Güvenlik bölümünde bulabilirsiniz.