reklamı kapat

POPÜLER

erdal-arikan

Huawei’den Türk profesörle ilgili önemli açıklama

Huawei CEO’su Guo Ping, Shenzhen’de gerçekleşen Global Strateji Zirvesi’nde konuşmasında Türkiye’yi ilgilendiren önemli bir açıklamada bulundu. Huawei CEO’su Ping, Türk Prof. Dr. Erdal Arıkan’ın sadece Türkiye için bir kahraman değil, iletişim endüstrisi için de bir kahraman olduğunu belirtti. Ping açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

Arıkan, 5G hakkında bir bildiri yazdı. Biz de bu makalenin değerini anladık ve kendisiyle çalıştık. 5G’nin dünyadaki ilerlemesine büyük katkı sağladı. 5G, Türk teknolojisini kullanacak ve bu teknoloji dünyanın diğer bölgelerinde de hayata geçecek. 5G kodlamasında Türkiye önderlik etti. Türk halkı bununla gurur duyacak” dedi.

Erdal Arıkan’ın 5G teknolojisinin uygulama alanlarına hizmet verebilecek kodlama yöntemlerinden birini geliştirdiğini belirtmekte yarar var.

“Kutupsal kodlar” araştırması ile bilginin kablolu ya da kablosuz bir iletişim kanalı üzerinden aktarılması sırasında, çevre gürültüsünün sinyal üzerine eklenmesi nedeniyle iletişimde oluşan hataları sıfıra indirerek haberleşmeyi sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Arıkan’a Huawei kurucusundan da ödül gelmişti

Prof. Dr. Erdal Arıkan, geçtiğimiz yıl “kutupsal kodlar” buluşu ile ABD merkezli uluslararası kuruluş olan Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’nün (IEEE), prestijli ödülü IEEE Richard W. Hamming Madalyası’na layık görülmüştü. Arıkan, Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei’den de onur ödülü aldığını hatırlatalım.

Guo Ping “ABD Başkanı Donald Trump, tweetlerinde Huawei’den iki kez bahsetti. Ticaret savaşı bittiğinde Huawei’nin karşılaştığı zorlukların da çözülebileceğini umuyorum. Siber güvenlik teknik bir mesele mi yoksa politik bir mesele mi? Huawei’in kendine ait ağları ve verileri yok. Ağlar telekom operatörlerine ait. Kulak misafiri olup olmayacaklarına karar vermek ağ şirketlerinin görevidir” dedi.

İlginizi Çekebilir

Sharp imzalı katlanabilir OLED ekran